10 anglojęzycznych stron i blogów parentingowych – top lista!

Dziś kolejny bardzo praktyczny wpis z serii #toplista! Wiem od was, że to dzięki takim praktycznym listom działacie z angielskim od razu, nawet w zabieganej i pełnej wyzwań codzienności. Za każdym razem kiedy publikuję taki wpis wiem, że ułatwiam zadanie wielu z was, i że warto było poświęcić czas na przygotowanie listy linków i materiału.

Zerknij jakie wpisy z serii #toplista pojawiły się już na blogu:

  • Top lista podcastów po angielsku,
  • Top lista anglojęzycznych bajek dla dzieci,
  • Top lista anglojęzycznych serialów do nauki angielskiego,
  • Top lista filmów po angielsku, które warto włączyć w klasie,
  • Top lista anglojęzycznych podcastów dla dzieci,
  • Top lista anglojęzycznych piosenek dla dzieci,
  • Top lista audiobooków i kanałów na YouTube dla dzieci,
    • a dziś .. top lista anglojęzycznych stron i blogów parentingowych dla rodziców!

Skąd pomysł na stworzenie top listy anglojęzycznych stron i blogów parentingowych, dotyczących wychowania i opieki nad dziećmi, codzienności rodzica, obowiązków i wyzwań związanych z rodzicielstwem?

Ponieważ z doświadczenia wiem, że rodzice, którzy wprowadzają i oswajają angielski swoim dzieciom w domu zdecydowanie potrzebują wsparcia! Wsparcia w zakresie słownictwa i naturalnych wyrażeń, których używają jedynie rodzimi użytkownicy języka angielskiego. Słownictwa, które używają na co dzień brytyjskie mamy i ojcowie a których nie znajdziemy w słowniku! Najbardziej naturalnie brzmiące wyrażenia i frazy używane przez rodziców zasłyszmy na brytyjskim placu zabaw, w odwiedzinach u brytyjskich znajomych, w serialu i właśnie na stronach i blogach pisanych przez brytyjskich rodziców.

Dlaczego warto regularnie przeglądać i czytać anglojęzyczne strony i blogi parentingowe?

Po pierwsze im więcej rzeczy robisz po angielsku (czytasz, słuchasz, oglądasz, rozmawiasz), tym szybciej i głębiej aktywujesz swój własny angielski. Z kolei jeśli twój angielski jest aktywowany, łatwo i szybko przyjdzie ci mówienie po angielsku do dziecka i szybkie w nim reagowanie. To taka ogólna zasada, do rodziców i nie.

TIP. Nie łatwo jest przełączać się pomiędzy dwoma językami i płynnie odpowiadać w obu każdego dnia. Nawet jeśli znasz angielski od podszewki, słysząc wkoło jedynie polski – będzie ci ciężko odpowiadać po angielsku szybko i precyzyjnie dobierać wystarczająco bogate słownictwo. To normalne. WIęcej o wyzwaniach i potrzebach rodzica używającego dwóch języków na co dzień znajdziesz tutaj. To wyjątkowo treściwy wpis!

Po drugie, ponieważ w dwujęzyczności zamierzonej oraz wprowadzaniu angielskiego w domu kładziemy nacisk na naturalność i chcemy, żeby dzieci nabyły język angielski, przyswoiły język angielski a nie świadomie się go uczyły, zależy nam żeby używać możliwie najbardziej naturalnych wyrażeń i słownictwa, które rzeczywiście jest w użyciu i języku rodzimych Brytyjczyków a nie jedynie na stronie słownika online. Takie naturalne i używane słownictwo znajdziemy właśnie na stronach prowadzonych przez brytyjskich rodziców.

(Chcę dowiedzieć się więcej o naturalnym wprowadzaniu angielskiego w domu i o dwujęzyczności zamierzonej!)

Zostawiam zatem listę anglojęzycznych stron i blogów parentingowych, które zdecydowanie warto śledzić i czytać. Oprócz regularnego śledzenia treści, polecam wam robienie krótkich notatek ze szczególnie praktycznymi wyrażeniami (wieszajcie je potem na lodówce do powtórki), śledzenie autorów w social mediach (ich relacji i postów – kolejna porcja autentycznego języka), oraz drukowanie artykułów zawierających szczególnie potrzebne wam słownictwo i kilkukrotne ich czytanie (znacznie poprawia to płynność wypowiedzi w wybranym temacie).

Wyjątkowo bogata w codzienny angielski i pomysły strona to Rainy Day Mum. Cerys Parker, autorka bloga, wypełniła stronę przede wszystkim pomysłami na zajęcia dla dzieci w różnym wieku, ale znajdziecie tam również mnóstwo książkowych polecajek i innych językowych skarbów. Cerys prowadzi konto na Instagramie, może warto ją zaobserwować?

Netmums.com to zakręcona strona parentingowa z podcastem. Znajdziesz tam: artykuły, wpisy z rolkami i nagraniami, netmums podcasts, newsletter. Warto poczytać komentarze rodziców lub zacząć udzielać się w dyskusjach i zakręcić się w angielski na poważnie!

Try to comment and join the discussion

Verywell Family to ładna graficznie i intuicyjna strona parentingowa pełna gotowych wyrażeń do zapamiętania dla dwujęzycznych rodziców. Na końcu wpisów znajdziecie listę najpopularniejszych pytań w danym temacie wraz z odpowiedziami. Podoba mi się i polecam rodzicom, którzy wciąż ćwiczą swój angielski.

Bounty.com to kolejna duża strona parentingowa, nieco bardziej ogólna w porównaniu z netmums i podobna do verywell family. Znajdziecie tam wiele artykułów dotyczących wychowania dzieci w różnym wieku oraz okresu ciąży.

Huffingtonpost.co.uk/parents tu znajdziecie wpisy dotyczące rodzicielstwa w tematach od wypalenia, wychowania, różnic kobieta/mężczyzna, statystyk, newsów. Dużo tematycznego słownictwa, różni autorzy.

Babycentre.co.uk to kolejna propozycja obszernej i ładnej graficznie strony parentingowej pełnej wpisów i wskazówek dotyczących ciąży, dzieci w różnym wieku i codzienności rodzica. ALE! Koniecznie sprawdźcie zakładkę VIDEO! Tam znajdziecie nagrania o różnej tematyce w języku angielskim brytyjskim. Polecam!

Propozycja typowo dla panów, ale nie tylko, to daddilife.com, strona pełna treści związanych z ojcostwem, ale także lifestyle.

Jeśli lubicie czytać blogi osobiste to ma dla was kilka ciekawych propozycji anglojęzycznych blogów pisanych przez mamy!

Slummy single mummy. Autentyczny angielski, osobiste doświadczenia i przemyślenia autorki.

Propozycja związana z moim obecnym doświadczeniem – twin mum blog! Caitlin bloguje o byciu mamą trójki dzieci poniżej 3 roku życia, w tym bliźniaków. Dużo słownictwa i dużo ciekawych przemyśleń. Twin Mum and More.

Blog Eimear Varian Barry to propozycja anglojęzycznego bloga osobistego ze stylowymi zdjęciami. Autorka jest mamą trójki i prowadzi popularny profil na instagramie. Mniej tu tekstów i słownictwa niż w poprzedniej propozycji, ale blog jest popularny więc zostawiam wam link!

Jak podobają się wam moje propozycje? Nie łatwo było wybrać tylko najciekawsze strony wśród gąszcza innych, więc mam nadzieję, że zdecydowanie przypadły wam do gustu!

Drogi rodzicu, jeśli wprowadzasz język angielski w domu dla swoich dzieci, wybierz którąś z powyższych propozycji i spróbuj znaleźć czas na regularne odwiedzanie strony lub profilu w social mediach! W ten sposób wzbogacisz swoje słownictwo!

Polecam Ci też wzbogacanie naturalnego słownictwa w super wygodny sposób z pomocą kart, które stworzyłam we współpracy z native speakerem! Sprawdź karty z gotowymi listami słownictwa dla zabieganych rodziców!

Od dłuższego już czasu efektywnie wspieram rodziców we wczesnym wprowadzaniu języka angielskiego w domu prowadząc wyjątkowe konsultacje online, profile w mediach społecznościowych oraz newsletter! Kliknij w obrazek poniżej i sprawdź dlaczego warto się ze mną spotkać przy kawie online! <3

Dołącz do newslettera dla rodziców, i śledź mnie na Instagramie i Facebooku: elikeenglish.bilingual.

Dodaj komentarz