5 sposobów na urozmaicenie zdalnej nauki!

Gdy zajmowałam się oceną pracy moich uczniów, wpadł mi do głowy pomysł. Dlaczego by nie napisać o różnych sposobach ćwiczenia struktur językowych w trybie zdalnym? Drodzy nauczyciele, mam dla Was 5 sposobów na urozmaicenie zdalnej nauki! Same sprawdzone pomysły! Gotowi?

Czy masz do przećwiczenia gramatykę czy też struktury lub słownictwo, możesz zrobić to na kilka sposobów. Wiadomo, że czytanie części teoretycznych książek nie należy do najprzyjemniejszych zajęć naszych uczniów. Zamiast czytania możesz przeprowadzić lub nagrać (o sposobach nagrywania lekcji i narzędziach już pisałam koniecznie zajrzyj) lekcję gramatyczną tłumacząc podstawowe zasady. Jeśli nie prowadzisz lekcji online koniecznie znajdź dobrze nagrany i ciekawy film gramatyczny np. na YouTube i wyślij link swoim uczniom. Gdy przyswoją nowe struktury i zorientują się jak ich użyć przećwicz je na kilka sposobów:

Przeczytaj również: Lekcja premium do pobrania.

1 . Zdania. Poproś o wymyślenie i napisania zdania, które będzie zawierało omawianą strukturę na wspólnym czacie (np. na Messanger, Teams lub gdzie indziej, ale tak by wszyscy pozostali mogli przeczytać). Daj uczniom na to czas – godzinę, 10 minut, pół dnia – wg własnego uznania. Możesz zrobić to również na czas. Uczniowie wymyślają zdania, które dotyczą ich samych, mogą być wesołe i śmieszne. Lepiej zapamiętają. Pozwól im reagować na pomysły rówieśników lajkami, serduszkami czy śmiechem. Akceptuj zdania lub poprawiaj ewentualnie proś o poprawienie lub innych o korektę! To naprawdę działa!

2 . Przeprowadź quiz live! Poproś uczniów o zarezerwowanie czasu o konkretnej godzinie i zgłoszenie się na wspólnym czacie. Wybierz materiał, którego dotyczyć będzie quiz i poproś uczniów o stan gotowości. Następnie pisz na chacie pytania, zdania do przetłumaczenia, pytaj o słownictwo, sprawdzaj czy potrafią znaleźć błąd. Kto pierwszy odpowiada poprawnie jest ewidentnie AKTYWNY! To dobrze prawda? Zaangażuj uczniów do aktywności, wstaw plusy, zauważ, że pracują!

3 . Materiał na bazie którego ćwiczymy poznaną strukturę. Połącz się z grupą online bez kamerek (np. na Teams). Udostępnij ekran i wyświetl obrazek/zdjęcie/hasło. (Materiał możesz wysłać po prostu na chacie jeśli nie prowadzisz zajęć online). Daj uczniom czas (np. 2 minuty) na napisanie zdania na podstawie obrazka z wykorzystaniem omawianej struktury! Reaguj od razu, zaliczaj i udostępniaj kolejne zdjęcie! Zadbaj by zdjęcia były ciekawe.

Pobierz prezentację do ćwiczenia Mowy zależnej opartej na BBC News!

4 . Codziennie wyślij swoim uczniom zdanie do dokończenia. Zdanie powinno być skonstruowane w taki sposób, by kończąc je można było wykorzystać omawiane struktury. Np. Tryby warunkowe, zdanie do dokończenia to: If I win 1000$… / Past Simple: Yesterday I… itd:)!

5. Praca z filmem! Poproś uczniów o wynotowanie zdań/fragmentów rozmowy/sytuacji z ulubionego lub obejrzanego serialu/filmu/nagrania. Nakreśl czego mają dotyczyć zdania czy cytaty. Ćwicząc z grupą stronę bierną, możesz poprosić ich o wynotowanie dialogów, w których bohater używa strony biernej lub poproś ich o zamianę słów bohaterów na stronę bierną, mowę zależną, inwersję itd.

Do przeprowadzenia zdalnego nauczania w sposób możliwie przyjazny dla uczniów, wykorzystaj również materiały dostępne tutaj, na mojej stronie! Udostępniłam już wiele lekcji zdalnych, kart pracy gotowych do przesłania drogą elektroniczną, prezentacji, na bazie których możesz przeprowadzić profesjonalne lekcje prywatne i zdalne w trakcie nauki szkół publicznych. Skorzystaj i podaj dalej. W pracy blogowej skupiłam się teraz głównie na tworzeniu materiałów, które mogłyby być pomocne nauczycielom w pracy zdalnej a uczniom urozmaiciłyby pracę. Jakiś czas temu pisałam też o 5 elementach naprawdę dobrej lekcji angielskiego, zapraszam więc też do tego artykułu!

Masz inne pomysły na ćwiczenia online? Pisz koniecznie tutaj na blogu pod wpisem! Skorzystamy wszyscy!

Jesteś nauczycielem języka angielskiego w szkole średniej? Zapraszam Cię do grupy na Facebooku Nauczyciele angielskiego szkół średnich gdzie będziemy wymieniać się doświadczeniami, formami pracy i materiałami tylko w tej grupie wiekowej!

Polub mój fanpage na Facebooku, zapisz się na newsletter by śledzić wszystkie aktualności, dostawać dodatkowe materiały i być na bieżąco! 🙂 Nie spamuję 🙂 Zapraszam Cię też na moje tablice na Pinterest, gdzie stale przypinam przydatne materiały do nauki języka oraz na moje konto na Instagramie, gdzie 3 razy w tygodniu dodaję nowe kolokacje do nauki na poziomie B2<!

Dodaj komentarz