Jak nauczyć dziecko angielskiego w domu? Wybierz sposób dla siebie!

To bardzo dobre pytanie. W to, że nasze dzieci będą musiały znać przynajmniej jeden język obcy nikt już nie wątpi. Wiemy, że to nieuniknione. Dziś niemal na każdym stanowisku wymaga się znajomości języka, głownie angielskiego, w stopniu minimum komunikatywnym. W takiej sytuacji edukacja językowa naszych dzieci staje na czele rodzinnych celów i dążeń, a co za tym idzie stajemy przed decyzją jak tą edukację zaplanować i przeprowadzić by osiągnąć oczekiwany efekt w najbardziej przystępny dla dzieci sposób i w jak najszybszym czasie. Dziś piszę o tym co jest dla kogo, i jak się do tego zabrać by nie stracić czasu ani zapału!:)

Zakładam, że czytają ten artykuł w większości rodzice. Jestem pewna, że każdy rodzic chciałby wspierać swoje dzieci w nauce języka, ale nie każdy zna język na tyle dobrze by robić to samodzielnie. Chciałabym skierować pewne treści zarówno do tych z Was, którzy nie znacie dobrze języka angielskiego jak i do tych, którzy znają go świetnie, ale nie do końca wiedzą od czego zacząć.

Tak czy inaczej drodzy rodzice, możecie zrobić bardzo wiele i naprawdę zauważalnie pomóc swoim dzieciom w nauce języków obcych. Jak? Na kilka sposobów.

Kliknij w obrazek i zajrzyj do środka !

1 . Pierwszym ze sposobów, który zawsze polecam do rozważenia na samym początku, w szczególności anglistom oraz osobom świetnie znającym język, jest nauka poprzez praktykowanie dwujęzyczności. Dwujęzyczność zamierzona to taka, w której jeden z rodziców mówi do dziecka w języku, który zna, ale który nie jest jego językiem ojczystym, czyli np. polak mówiący po angielsku. To sposób, na który mogą zdecydować się rodzice znający język przynajmniej na mocnym poziomie B2 i w górę, którzy jednocześnie są chętni do pracy nad swoim językiem i którzy dadzą się odpowiednio zmotywować! (np. przeze mnie! :)). Dwujęzyczność zamierzoną praktykuję osobiście, w swoim domu, ze swoim dzieckiem. Więcej o tym jak zaczynałyśmy, jakie napotkałyśmy wyzwania, oraz więcej w temacie dwujęzyczności zamierzonej znajdziesz w zakładce na blogu. Koniecznie wpadnij, dużo tam inspiracji! Jeśli interesuje Cię jak nam idzie, dołącz do mojej prywatnej grupy na Facebooku, w której dzielę się naszą dwujęzyczną codziennością. Dorośli znający język dajcie się zainspirować! Ja rzuciłam się na głęboką wodę, nie wiedząc czego oczekiwać. Osiągnęłam więcej niż mogłabym przypuszczać i teraz chcę Wam pokazać jak to zrobić i dlaczego to najlepsza metoda nauczania na świecie;) Dasz się zainspirować?

2 . Jeśli podoba Ci się idea dwujęzyczności, ale nie do końca radzisz sobie z językiem na tyle by całkowicie przejść na komunikację w języku obcym, możesz wyznaczyć cześć dnia, godziny, dni, w których będziesz posługiwać się tylko językiem obcym. Dziecko szybko „załapie”, jakie okoliczności łączyć z językiem angielskim i powoli zacznie przyswajać coraz więcej w swoim własnym tempie. Takie rozwiązanie daje Ci czas na przygotowanie się, przećwiczenie materiału, który chciał/abyś przekazać dziecku a dodatkowo nie tylko Twój angielski się polepsza, ale też spędzacie wspólnie miły, produktywny czas. Taki sposób da znacznie lepsze rezultaty niż sztuczne tłumaczenie osobnych wyrazów czy pojedyncze zajęcia dodatkowe prowadzone w języku polskim. Tutaj warto również zainwestować chwilę czasu w dopasowanie otoczenia dziecka tak, by pewne części dnia wypełnione były tym językiem. Np. przed takim wspólnym czasem w języku angielskim z mamą czy tatą, można puszczać anglojęzyczną bajkę,czy piosenki, które będą takim małym wstępem do tej części dnia. Będzie to świetny sygnał dla dziecka, że teraz będzie chwila z angielskim:) Najlepiej, żeby taki element powtarzał się zawsze w tym samym schemacie, bajka/piosenki po angielsku -> zabawa po angielsku z rodzicem, wówczas dziecko szybko załapie co po czym i przyzwyczai się do nowego wydarzenia dnia! Pamiętaj, że drobne popełniane przez Ciebie błędy nie są istotne i nie powinny Cię zniechęcać! Jeśli zadbasz o materiały autentyczne (bajki, nagrania, książki) w języku angielskim, błędy będą wyeliminowywać się same!:)

3 . Mając mniej czasu oraz siły, możesz zadbać o to by otoczenie Twoich dzieci było możliwie zamienione na angielskie. Co mam na myśli? Jeśli Twoje dzieci oglądają bajki, powoli przyzwyczajaj je do oglądania ich w języku angielskim. Dodatkowy odcinek na pewno ich ucieszy, a to że będzie w języku obcym raczej nie zniechęci. Z czasem zmieniaj proporcje. Więcej angielskich mniej polskich 🙂 To samo z czasem spędzonym z innymi urządzeniami takimi jak tablet czy smartfon. Jeśli pozwalasz dziecku pograć, obejrzeć piosenki na YouTube, niech będą to materiały anglojęzyczne. (Tutaj znajdziesz listę miejsc w sieci, w których za darmo znajdziesz mnóstwo językowych treści!). Dzieci, szczególnie do 8 roku życia, mają niezwykłe umiejętności zapamiętywania wszystkiego czego doświadczają. Wykorzystaj to i otocz je językiem ze wszystkich możliwych stron. Więcej o tym dlaczego w tym wieku tak wspaniale jest uczyć się języków obcych i dlaczego (z naukowego punktu widzenia) przeczytasz tutaj! Wpadnij koniecznie, mnóstwo treści, nie pozwól by ominęły Cię fakty naukowe w tym temacie, to podstawa!

4 . Innym sposobem na wsparcie językowe dzieci jest dołożenie starań i znalezienie odpowiedniego miejsca i osób, które profesjonalnie zajmą się nauczaniem twojego dziecka. Możesz postawić na zajęcia indywidualne na żywo lub online, na zajęcia grupowe w szkole językowej, lub np. przedszkole językowe lub szkołę z oddziałami dwujęzycznymi. Zwróć uwagę jaką metodą prowadzona jest edukacja w każdym z tych miejsc. Najlepszym sposobem są zajęcia w języku angielskim, któremu towarzyszą materiały obrazkowe, gesty i mimika nauczyciela. Dzięki odpowiednio dobranym materiałom i użyciu gestów oraz obrazów, nauczyciel jest w stanie prowadzić zajęcia w większości w języku angielskim nawet jeśli dziecko jest na poziomie całkowicie początkującym. Takich miejsc szukaj. Miejsc, które stawiają na komunikację, mówienie i zajęcia w języku obcym. Przetestuj, wypróbuj i zmień jeśli będzie potrzeba.

5 . Zawieranie nowych znajomości to kolejny sposób na wsparcie językowe waszych dzieci. Anglojęzyczna opiekunka, nowy kolega znający tylko język angielski (czy też inny), umówienie się na herbatę z rodzinami dwujęzycznymi czy kontakt z rodziną zza granicy to tylko kilka propozycji. Pomyśl czy na pewno nie znacie nikogo kto mógłby pokazać dzieciom, że są inne sposoby komunikacji i że to jest fajne. Zachęcą się, zauważą, że ma to sens, zechcą odwiedzić inne kraje, zaciekawią się innością. Chodzi przecież o to, żeby nasze dzieci wiedziały, że angielski to inny sposób na komunikację, żeby było to dla nich coś naturalnego i przyjaznego, żeby nie był to przedmiot szkolny, ale język, żywy twór! Spróbuj 🙂

Mam nadzieję, że udało mi się Cię zainspirować i któryś z moich pomysłów Ci się spodobał, że któryś sprawdzi się w Twojej codzienności. Masz pytania? Napisz do mnie. Potrzebujesz konsultacji w temacie dwujęzyczności, bo nie wiesz od czego zacząć i co ma sens? Tutaj znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące konsultacji, które prowadzę. Chętnie umówię się na rozmowę i pomogę Ci rozwiązać problem i znaleźć właściwe rozwiązania!

Jeśli jesteś zainteresowany/a tematem i chciał/abyś śledzić nasze postępy oraz być na bieżąco obserwuj mój fanpage i instagram Elikeenglish Bilingual !

Jeśli chcesz zacząć działać z angielskim w domu, umów się ze mną na konsultację online! Chciałabym przeprowadzić Cię od pomysłu i chęci do efektów!

Moja propozycja jest dla Ciebie jeśli:

  • znasz język angielski w stopniu komunikatywnym i chcesz nauczyć dziecko angielskiego najlepszą metodą jaka istnieje na świecie,
  • chcesz rozpocząć przygodę z dwujęzycznością w swoim domu,
  • chcesz uniknąć błędów i oszczędzić sobie pewnych problemów,
  • chcesz skorzystać z mojego doświadczenia i dać się zainspirować,
  • nie wiesz jak zacząć,
  • nie wiesz jak się zmotywować,
  • nie wiesz jak przekonać bliskich,
  • i w końcu: potrzebujesz praktycznych wskazówek i kogoś kto odpowie na Twoje pytania i rozwieje wątpliwości!

Szczegóły znajdziesz tutaj !:)

Dodaj komentarz