Kiedy i jak wprowadzić audiobooki po angielsku? | Materiały audio część 1

Audiobooki, słuchowiska i podcasty to obok bajek, książek i piosenek anglojęzycznych wyjątkowo mocne filary wsparcia w zakresie dwujęzycznego wychowania i praktykowania dwujęzyczności zamierzonej, ale też po prostu praktycznej nauki języka. Bez względu na to w jaki sposób wspierasz lub chcesz wspierać swoje dziecko w rozwoju kolejnych języków w domu (tu pisałam o 5 sposobach wprowadzania języka drugiego w domu), potrzebujesz zaplecza materiałów, treści autentycznych do tworzenia językowego otoczenia.

Przy pierwszych krokach, ale i później, najprostszą i najbardziej oczywistą opcją osłuchiwania naszych dzieci z językiem angielskim wydają się bajki (tu znajdziesz top listę bajek anglojęzycznych, które polecam!) Obraz pomaga dziecku zrozumieć kontekst, to co się dzieje na ekranie jest zwykle na tyle angażujące, że dziecko interesuje się nawet jeśli nie wszystko rozumie. Również piosenki pomagają nam otoczyć dziecko językiem angielskim, sprawić, że polubi nową melodię języka. Są również łatwe do „wprowadzenia”. Włączamy je w trakcie zabawy. (Tu pisałam o Top liście piosenek anglojęzycznych, które polecam!). Książki, które czytamy mają ilustracje, przynajmniej te dla małych dzieci, dzięki czemu kontekst znów łatwiej jest nam pokazać. Czy mając te trzy narzędzia, potrzebne nam wprowadzanie kolejnych?

Książki audio i słuchowiska to kolejny etap.

Jakie są zalety korzystania z książek i audiobooków dla dzieci po angielsku?

  • osłuchują z melodią języka,
  • są kopalnią słownictwa,
  • są autentyczną próbką języka,
  • rozwijają wyobraźnię,
  • nie wpływają negatywnie na narząd wzroku,
  • mogą być słuchane długo,
  • wspaniale sprawdzą się w podróży

Jeśli Twoje dziecko ogląda bajki, ale nie wprowadziła/eś jeszcze audiobooków w języku angielskim, to czas to zmienić! Jeśli obawiasz się, że dziecko nie zrozumie tego co się dzieje w opowieści, że czegoś nie złapie, że bez obrazu kontekst będzie zaburzony to zapewniam Cię, że to nie powód do rezygnacji! To normalne, że jeśli język angielski nie został wprowadzony od urodzenia, wersje audio będą bardziej wymagające, ale warto regularnie podnosić poprzeczkę by dziecko wchodziło na kolejne poziomy sprawności językowej! Możecie porównać to sobie do tradycyjnych lekcji języka obcego w szkole. Zadania przeznaczone dla danego poziomu biegłości są zawsze nieco trudniejsze. W tekstach do zadań na czytanie ze zrozumieniem musi znaleźć się odpowiednia ilość słów, które są dla ucznia nowe! Tak, żeby szedł do przodu i uczył się regularnie nowych rzeczy. Takie same mamy zadanie my!

Jak wprowadzić materiały audio?

Angielskie audiobooki, podcasty i słuchowiska dla dzieci można wprowadzać od samego początku, ale szczególnie polecam je dla dzieci 4+. Na sam początek warto wybrać proste historie czy opowiadania (jak np. fantastyczny zestaw Topsy&Tim CD Collection). Fantastycznym pomysłem na początek jest puszczanie wersji audio i jednoczesne oglądanie książeczek. Wiele tytułów ma dołączonych w zestawie płytę lub plik mp3 do pobrania. Słuchanie i oglądanie obrazków to może być wasz pierwszy krok. Kiedy dziecko już zna tę formę, polecam podcasty dla dzieci, książki czytane na YouTube, które możemy włączyć ale nie pokazywać dziecku ekranu (tu znajdziesz moją playlistę takich przykładowych książek), oraz kolejne tytuły audio książek 🙂 Jeśli zdecydujesz się wprowadzić wersje audio wcześniej, np dwulatkowi, dobierz nagrania do jego wieku. Możecie aktywnie brać udział w tym co dzieje się w nagraniu. Tym sposobem pokazujemy dziecku, że to co leci z odbiornika ma sens i że nie musi temu towarzyszyć obraz by odebrać z tego wartość.

Jeśli dziecko nie reaguje i nie słucha, dajmy mu trochę czasu. Przejście z bajek na efektywne słuchanie audio może zająć krótką lub dłuższą chwilę. We właściwym dla siebie momencie dziecko zorientuje się, że to opowieść dla niego i że wspaniale jest słuchać!:) (Tak jak napisałam wyżej, żeby przyśpieszyć ten proces warto wraz z dzieckiem wziąć udział w aktywnym słuchaniu. Pokaż, że słuchasz, mimiką i gestami pokaż to co usłyszała/eś.) Zainteresuj dziecko:) Jeśli starszak nie chce słuchać, bo np nie wszystko rozumie i nie widzi w tym sensu, zaproponuj, że włączysz nagranie w tle. Na chwilę. Od czasu do czasu. A może wybierz jakąś ulubioną przez niego tematykę? A może zacznij od odcinka ulubionej bajki i włącz ją nie pokazując dziecku obrazu. Może pobawcie się na początek w odgadywanie co stało się w kolejnym odcinku nie patrząc na obraz? A może zorganizuj konkurs, kto więcej wychwyci i wyłapie z nagrania? Niech to będzie zabawa, im weselej tym łatwiejsze to będzie dla Twojego dziecka. Możliwości jest tyle ile rodziców. Tak czy inaczej pamiętaj by dać dziecku trochę czasu. Moja córka potrzebowała takiego czasu. A gdy zobaczyła jak to działa, i gdy okazało się, że po wsłuchaniu się w historię naprawdę dużo rozumie, bardzo polubiła anglojęzyczne słuchowiska! Teraz prosi by włączać jej podcasty i opowiadania gdy rysuje. Dwa w jednym! Rozwija się artystycznie, relaksuje a do tego do ucha wpada ogromna ilość nowego słownictwa i gramatyki w kontekście 🙂 Czasami też tak bardzo jest pochłonięta historią na nagraniu, że po prostu siedzi na łóżku zasłuchana i mówi „ciiiiii” kiedy wchodzę 🙂

Mam nadzieję, że udało mi się zachęć Cię do wprowadzenia audiobooków po angielsku , wersji audio w waszą dwu lub wielojęzyczną codzienność ! To dla dziecka olbrzymi językowy krok naprzód! A dla Ciebie.. hmm.. jeśli Ci powiem, że płyty CD ze słuchowiskami działają podobnie jak bajki, zajmują dziecko na jakiś czas, to czy nie jest to dobry zamiennik dla telewizji?

Ze słuchowisk i audiobooków można przejść gładko do książek czytanych przez rodzica, bez obrazków, tych z głębszym kontekstem !:) Ale o tym, kiedy indziej.. 🙂

Jeśli chcesz wprowadzać języki w domu i pomagać dziecku nabyć je naturalnie lub już to robisz, dołącz do newslettera dla rodziców, na konsultację ze mną jeśli potrzebujesz inspiracji i rozwiązań spersonalizowanych do Twojego domu i obserwuj mnie na profilu Elikeenglish Bilingual na Facebooku lub na Instagramie , gdzie inspiruję do wprowadzania języków w domu poprzez prowadzenie webinarów, spotkań na żywo, publikowanie wpisów i dzielenie się tym co robimy my!

ZAPRASZAM CIĘ też na wyjątkowe konsultacje ze mną, podczas których odpowiem na Twoje pytania i pomogę Ci dobrać najlepsze metody, sposoby wprowadzania języka drugiego skrojony do Twojej sytuacji i umiejętności !

Spotkanie jest dla Ciebie jeśli:

  • chcesz nauczyć dziecko angielskiego najlepszą metodą jaka istnieje na świecie,
  • chcesz nauczyć dziecko języka drugiego,
  • chcesz rozpocząć przygodę z dwujęzycznością w swoim domu,
  • chcesz uniknąć błędów i oszczędzić sobie pewnych problemów,
  • chcesz skorzystać z mojego doświadczenia i dać się zainspirować,
  • nie wiesz jak zacząć,
  • nie wiesz jak się zmotywować,
  • nie wiesz jak przekonać bliskich,
  • i w końcu: potrzebujesz praktycznych wskazówek i kogoś kto odpowie na Twoje pytania i rozwieje wątpliwości!

Zamów swoje spotkanie tutaj !:)

Przeczytaj więcej w temacie dwujęzyczności zamierzonej i naturalnego wprowadzania języków w domu!

1 komentarz

  • Sama wiem ile mi dają podcasty, dlatego znalazłam parę dziecięcych i czasami podczas sprzątania puszczam swoim dzieciom.

Dodaj komentarz