Po co Ci matura z języka angielskiego i..?

Wszyscy wiemy, że maturę z angielskiego trzeba zdać. Ale moi uczniowie nierzadko pytają: „Po co mi dobrze zdana matura? Na co mi ten cały wynik?!”. Z drugiej strony, żeby dobrze zdać maturę nie wystarczy tylko gdzieś tam się pouczyć. Najpierw warto zadbać o motywację do nauki angielskiego. Dużo łatwiej wykonuje nam się trudne zadania, kiedy wiemy w jakim celu je wykonujemy! O wiele łatwiej się wówczas zabrać do pracy! Przeczytaj co ja o tym myślę!

O tym po ci jest Ci język angielski już pisałam, i jest to niezwykle ważny wpis, od którego najlepiej byłoby zacząć przygotowanie do matury! W tym wpisie staram się zbudować Twoją motywację i rozbudzić chęć nauki języka, dzięki któremu nabierzesz wiatru w żagle, dlatego zajrzyj najpierw tam!

Matura to egzamin państwowy. Często słyszę od swoich uczniów, że matura powinna wyglądać inaczej, że jest skonstruowana w mało praktycznej formie lub że nijak się ma do praktycznego oblicza języka obcego. Być może dla przeciętnego ucznia, który musi zdać język angielski jako jeden z trzech przedmiotów obowiązkowych, i który nie wiąże przyszłości z angielskim (choć jak wiemy z poprzedniego wpisu, że znajomość języka jest dziś jak umiejętność czytania) zadania wydają się być niepraktyczne. Prawda jest taka, że matura ma sprawdzić znajomość języka na konkretnym poziomie, i to właśnie sprawdza.

Na maturze pojawią się zadania, które sprawdzą kilka podstawowych umiejętności. Zadania na słuchanie, które sprawdzą jak radzisz sobie z odbiorem treści w języku obcym ze słuchu. Zadania na czytanie ze zrozumienie, które z kolei mają za zadanie sprawdzić czy rozumiesz to co czytasz. Następnie zadania leksykalno- gramatyczne sprawdzą czy jesteś obyty z kolokacjami, wyrażeniami przyimkowymi, czy popularnymi phrasal verbs. Na koniec zostaje zadanie na pisanie, które sprawdza umiejętność pisania w języku obcym.

Jak widzisz wszystkie z czterech umiejętności sprawdzanych na maturze są ważne z punktu widzenia poziomu językowego. Matura sprawdza na jakim poziomie potrafisz wysłuchać co się do Ciebie mówi w języku obcym, przeczytać co zostało napisane, czy znasz codzienne potoczne zwroty (mniej lub bardziej zaawansowane w zależności od poziomu), oraz czy potrafisz coś logicznie napisać w tym języku. Narzekać możemy jedynie na typ zadań, ich treść czy tematykę, ale to niestety nie zależy od nas.

Matura podstawowa zdana dobrze, to poziom językowy pomiędzy A2 a B1. Matura rozszerzona od B1 do mocnego B2. Poziom dwujęzyczny na maturze z języka angielskiego to poziom C1. Jeśli potrzebny jest nam język angielski na poziomie komunikacyjnym to powinieneś/naś przyłożyć się do zdania matury podstawowej przynajmniej na 70%. Poziom B1 to poziom, którego osiągnięcie powinno pozwolić na w miarę swobodną komunikację (oczywiście nie pozbawioną błędów, ale jednak logiczną i sensowną).

Podsumowując, po co jest Ci matura? Wg mnie matura może skutecznie zmotywować Cię do nauki języka angielskiego, który potrzebny jest Ci do komunikacji. Jak wiesz z mojego wpisu „Po co mi angielski?”, język może być Ci potrzebny lub przydatny w całej gamie życiowych sytuacji, więc niech ta matura będzie motorem do systematyczności w nauce. Dobry wynik matury może być Ci potrzebny przy rekrutacji na wybrane studia. Jeśli nawet wybierasz się na kierunek nie mając nic wspólnego z językami obcymi, może okazać się, że ktoś miał lepszy wynik z przedmiotów dodatkowych (np. języka) i wyprzedził Cię w rekrutacji! I na koniec, maturę z języka nowożytnego jesteś zobligowany zdać. I to jest końcowy argument. Nie masz wyjścia, więc dlaczego by tego nie wykorzystać i wykorzystać wszystkie zalety tej sytuacji. Czy nie dobrze by było, żeby znajomość języka obcego była produktem ubocznym skończenia szkoły średniej? Jak dla mnie super sprawa:)!

Zdajesz maturę? Zapraszam Cię do dołączenia do grupy mojej strony na Facebooku, w której dodaję przydatne materiały i porady dotyczące matury z języka angielskiego! Materiałów będzie przybywać!

ZDAJESZ MATURĘ? Przygotuję Cię jako egzaminator maturalny! Zapisz się do mnie na zajęcia online!

2 komentarze

Dodaj komentarz