Po co mi angielski? 5 faktów, które zmotywują Cię do nauki! + lekcja motywacyjna!

Takie pytanie często zadają sobie osoby, które czują presję nauki języka (np. uczniowie w szkole), lub osoby które już zdają sobie sprawę, że to ważne, ale nie do końca wiedzą w jak dużym wymiarze w rzeczywistości jest im ten język potrzebny. Jeśli jeszcze nie jesteś pewny/a tak na 100% po co, lub jeśli nie do końca jesteś przekonany/a, że warto, koniecznie czytaj dalej..

  1. Angielski to wolność. Lubię to powtarzać swoim uczniom pomagając im znaleźć motywację do nauki. Dlaczego wolność? Bo gdy możesz dużo, to czujesz, że świat stoi otworem. Tak właśnie się poczułam, gdy pewnego dnia zepsuł mi się termometr zagranicznej firmy, i serwis w Polsce zwyczajnie mnie zlekceważył nie rozwiązując mojego problemu. Stwierdziłam, że trochę to nie w porządku, bo na stronie marki zapewnia się, że klient ponad wszystko. Napisałam zatem szybkiego e-maila do firmy w języku angielskim i po krótkiej wymianie korespondencji przysłano mi nowy model termometru na dodatek świetnie działający. W każdym razie, cokolwiek chcesz załatwić, w jakimkolwiek kraju na świecie, wszędzie znajdziesz osoby mówiące w języku angielskim. Załatwisz niemal wszystko i ten punkt to przede wszystkim komunikacja!
  2. Ta wolność dotyczy podróżowania. Czasami słyszę, jak ktoś mówi „pojechałbym tam, ale boję się że się nie dogadam, nie załatwię wszystkiego, a jak pojawi się jakiś problem?”. I to jest prawda. Weźmy na przykład moje dawne wakacje za granicą, gdzie zatrzymano nas i chciano wlepić mandat. Jeśli znamy język to zawsze można spróbować siły perswazji 🙂 Wybieraj zatem miejsce na mapie, ucz się angielskiego i leć!
  3. Praca. Ciężko dziś znaleźć ofertę pracy bez choćby komunikatywnej znajomości języka angielskiego. A nawet jeśli ta umiejętność nie jest szczególnie potrzebna, to i tak pracodawca pokusi się o umieszczenie takiego wymogu, jako że jest to trochę już chyba.. standard? Nie znasz żadnego języka obcego? Może Ci być ciężko zawalczyć na rynku pracy. Znasz dobrze język? Możesz szukać o wiele dalej, bo czemu by nie w zagranicznej firmie? Znasz język więc nic nie stoi na przeszkodzie!
  4. Dostęp do aktualnych informacji. No i niestety, trzeba przyznać, że jeśli chcemy być na czasie i aktualizować wiedzę bez opóźnienia, to z językiem polskim daleko nie zajdziemy. W wielu dziedzinach, jeśli nie w większości, najnowsze dane i najświeższe informacje przekazywane są dziś w języku angielskim na zagranicznych stronach i portalach informacyjnych. W branży technologicznej bez języka angielskiego efektywnie pracować się zwyczajnie nie da. Miałam okazję sama się o tym przekonać zakładając własną stronę internetową. Chcąc odkryć tajniki niektórych aplikacji czy wtyczek szukałam i czytałam tylko w języku angielskim. Zdarza mi się ciągle konsultować działanie jakiejś wtyczki z jej twórcą, co zwykle możliwe jest tylko w języku angielskim.
  5. Możliwości edukacyjne. Studia w Anglii albo w Kanadzie? Dlaczego nie? Studenci z całego świata studiują i tam i u nas a wszystkich łączy jedno – znają język angielski. I akcent jest nie tyle ważny, co ważna jest komunikacja.
Kliknij w obrazek i zajrzyj do środka !

Przykładów z życia, gdy języka angielski się przydaje jest tyle, że można by pisać wiele stron bo każdy z tych pięciu punktów to tylko zarys, szkic, początek! Sposobów na korzystanie z umiejętności mówienia w języku obcym jest całe mnóstwo!

Mam nadzieję, że przekonałam Cię, że warto. A chcieć to móc prawda? Potwierdzam. Jeśli ja, która dostawałam nerwów obsługując Worda…. zbudowałam tą stronę od podstaw i wciąż ją obsługuję, to wszystko na tym świecie jest możliwe! Bo chcieć to móc. A w tym filmiku macie podobny motywacyjny przekaz, z muzyczką w tle:) I tam jest fajne zdanie na końcu, uwaga, kto znalazł?!

„Not to know is bad. Not to wish to know is worse.”

Zdajesz maturę? Zapraszam Cię do dołączenia do grupy mojej strony na Facebooku, w której dodaję przydatne materiały i porady dotyczące matury z języka angielskiego.

Poniżej tekst w języku angielskim, a teraz kilka wskazówek do przeprowadzenia lekcji. Jeśli skorzystasz z darmowych materiałów będę wdzięczna za pozostawienie komentarza lub udostępnienia wpisu!

Nauczyciele! Polecam przeprowadzenie lekcji motywującej do nauki języka anielskiego! Dobrze przypomnieć naszym kursantom po co wkładają tyle wysiłku w naukę języka obcego, i zachęcić ich do dalszej pracy! Lekcję możecie zaplanować sami jedynie wykorzystując moje materiały (4 strony a4 do druku, tekst o tym dlaczego warto się uczyć+zadanie na środki językowe+pytania do dyskusji pobierzesz tutaj!) ale jeśli nie macie akurat weny, tutaj znajdziecie mój sposób na lekcję, czyli lekcja od A do Z!

Dołącz do newslettera po więcej treści i materiałów 🙂 !

ENG

Why to learn English? What for? The question is frequently asked by students tired or frustrated with a learning process. Although some may not realise why English is so important, most of us will admit that speaking English is definitively a very essential skill these days. What do we need English for?

1. Communication. If you speak English, the world is wide open, and you may feel really free. This is how I felt when my thermometer stopped working, and I decided to deal with it myself. Polish service didn’t help me but I managed to contact external services of the company. I wrote an email in English, and after a week I had it done. The company sent me a new product, a better model contacting the Polish service for me. If you speak English you may settle your businesses much more efficiently.

2. Travelling. People often say “I’d go somewhere, but I’m afraid I won’t be able to communicate with  the natives there. What if there is a problem, or something bad happens?”.  The ability to interface with people abroad makes all the difference because you may feel free to explain yourself. Once  I was on my holiday abroad. The police stopped my car and wanted to give me a fine. In a situation like that if you speak English you may always try persuasion. I tried and it worked:) Learn English, pick a place on the map and go!

3. Work. It’s hard to find a job where they don’t expect you to speak at least communicative English. Even if the job itself doesn’t involve speaking a foreign language, many employers include the requirement in job offers, because this is a standard these days. It may be difficult to find a dream job and succeed without English, and in the future years it will be much more difficult. On the other hand, if you speak English fluently, you may look for a job even in international companies all around the world.

4. Information availability. Nowadays all most important documents, data or news is spread in English, especially in the Internet. If you want to be well informed, or you want your products or services to be up to date, there is no chance to achieve the goal grounding on Polish websites and reports. In IT (Information Technology) departments it is impossible to do business without English language, as English is the language of the Web. I could see it for myself when I started building my website. It’s very hard and sometimes even impossible to deal with technology problems, plug-ins, and software in Polish. What is more, all new films, games and electronic gadgets are first presented in English. If you want to read reviews, watch tests on YouTube, or watch the newest films, you will need English for that. It is so good when you can watch whatever you want, isn’t?

5. Education. Do you want to study in England? In Canada? Why not. Students from all around the world travel and study in many different countries, and they have one thing in common. They know English. And the accent is far less important than the ability to communicate.

Thousands of examples may be given how English helps, and makes a huge difference. The five points are just a draft, just the beginning. There are also many other ways of using your English I didn’t mention here. Don’t hesitate to try it out yourself! I hope I convinced you! And remember.. „Not to know is bad. Not to wish to know is worse.”

3 komentarze

Dodaj komentarz