Present Continuous czyli..?

Teraz, teraz, teraz.

Coś się właśnie dzieje? Ktoś krzyczy? Właśnie teraz Cię denerwuje? Pada deszcz? A może jutro coś robisz i wszystko już zaplanowane? Po angielsku pomoże Ci to wyrazić czas teraźniejszy Present Continuous! Czyli..

Osoba (I,You,He,She,It,We,You,They) + odmieniony czasownik „być” + czasownik niosący znaczenie z dodaną końcówką -ing.

Powiemy zatem: I am eating dinner. (Jem obiad), It’s raining (Pada deszcz), You are annoying me! (Denerwujesz mnie!), She is jumping on the bed! (Ona skacze po łóżku!)

Przeczenia.

A więc: I am not eating dinner (Nie jem teraz obiadu), It’s not raining (Nie pada). She isn’t jumping on the bed (Ona nie skacze).

I pytania.

Am I eating dinner? (Czy ja teraz jem obiad?), Is t raining? (Pada deszcz?), Is she jumping on the bed? (Czy ona skacze na łóżku?)

Pamiętajmy zatem, że Present Continuous służy nam do powiedzenia tego co dzieje się TERAZ,w chwili mówienia, ale również tymczasowo (np. Powiem – I am living in Wrocław – Mieszkam we Wrocławiu, żeby pokazać że jest to tymczasowe np podczas studiów. Mówiąc – I live in Wrocław w strukturze Present Simple mam na myśli stan stały).

Ponadto formy Present Continuous użyję mówiąc o pewnych planach na przyszłość np Idę jutro do kina.

W języku Polskim mówimy – Pójdę (luźny plan), Zamierzam pójść (plan wstępnie przemyślany) albo Idę (plan wprowadzony w życie – kupione bilety, uzgodnione spotkanie). Tak samo jest w języku angielskim. Więcej o wyrażaniu przyszłości w osobnym poście.

let’s practice! Zapytaj siebie teraz what am I doing now ? ( Co teraz robię ?) i spróbuj odpowiedzieć. Będzie to pewnie coś w rodzaju: siedzę na krześle – I am sitting on my chair.

Następnie pomyśl o rzeczach których teraz nie robisz – będzie ich znacznie więcej w zasadzie – nieskończenie dużo. Na głos wypowiadaj zdania notując je w wersji pisemnej.

Na końcu zadaj pytania, które skierowałbyś/łabyś do rozmówcy przez telefon. Np czy teraz oglądasz tv? A może pracujesz i nie będę przeszkadzał?

Na koniec powiedz o swoich pewnych planach na najbliższe dni używając formy Present Continuous. Co jutro robisz? Pracujesz? Idziesz do teatru?

A więc..

Mam nadzieję, że forma teraz,teraz,teraz nie jest już zagadką i wiesz jak opowiedzieć i zapytać o taką dziejącą się w chwili mówienia teraźniejszość.

Powodzenia! I zapraszam do kolejnych struktur gramatycznych dzięki którym powiesz więcej i lepiej!

Wpadnij też do wpisu Present Continuous, Past Simple i Past Continuous lub Present Perfect

Jeśli chcesz nauczyć się angielskiego szybko, naturalnie i efektywnie – umów się ze mną na zajęcia!

 

1 komentarz

Dodaj komentarz