Quizlet vs Quizizz – learning apps!

Aplikacje do nauki języka angielskiego, oraz aplikacje wspomagające warsztat pracy nauczyciela to całkiem interesujący temat. Aplikacje wyrastają jak grzyby po deszczu, ale kto miałby czas żeby każdą z nich przejrzeć, przeklikać i zobaczyć czy trafia w nasze gusta:) Dzisiaj przybliżę Wam nieco dwie aplikacje o podobnej nazwie, choć nieco innej funkcji, za pomocą których można ćwiczyć naukę języka, oraz które można wykorzystać na lekcji. Zaczynamy!

Quizlet to platforma, która pomoże oszczędzić energię głównie podczas nauki słownictwa. Uczeń, osoba ucząca się języka może w łatwy i przyjemny sposób utrwalać słownictwo czy gramatykę w podróży, w kolejce czy w domu. Żeby znaleźć temat, który nas interesuje, musimy jedynie wpisać w lupce nazwę zestawu i po jego wybraniu (np. słownictwo dom), wybieramy w jaki sposób chcemy ćwiczyć. Opcji jest kilka, z których najpopularniejsza to fiszki. Wybrany zestaw możemy zatem przećwiczyć na różne sposoby nawet w formie gry. Screen poniżej.

Generalnie uważam Quizlet za świetną stronę/apkę dla osób uczących się. Nie trzeba poświęcać czasu na przepisywanie słówek czy wyrażeń chcąc je dobrze zapamiętać. Wybór formy ćwiczenia sprawia, że możemy w ulubiony przez siebie sposób nauczyć się wybranego zestawu słownictwa. Jeśli chodzi o użyteczność Quizlet na lekcjach przedmiotowych, fajną opcją jest robienie gry czy dopasowania w QuizletLive. Uczniowie będą razem ćwiczyć używając swoich telefonów.

Jako nauczyciel tworzę klasy w Quizlet i dodaję do nich uczniów (wysyłając im link), już na początku roku szkolnego. Na początku pracy nad wybranym działem w podręczniku, udostępniam im wybrane/stworzone przez siebie zestawy tak, by mogli w wolnych chwilach łatwo i przyjemnie ćwiczyć nowe słownictwo. To motywuje ich do nauki słownictwa, jako że gęsto zapisane nowymi wyrażeniami „słowniczki” na końcu każdego działu zwykle przerażają. Nie odnalazłam się jednak w używaniu Quizlet podczas zajęć. Być może jest on bardziej intuicyjny i ciekawy po wykupieniu płatnego konta, nie wiem nie mam i analizuję strony pod względem atrakcyjności narzędzi bezpłatnych.

Wykupując wersję płatną Quizlet dla nauczyciela, mamy kilka dodatkowych opcji jak np. monitorowanie postępów każdego ucznia. Na obrazku poniżej zobaczycie jakie dodatkowe opcje są dostępne po wykupieniu rozszerzenia konta.

Artykuł, który po kolei przeprowadzi Cię przez wszystkie etapy pracy na Quizlet znajdziesz tutaj. Krok po kroku, w uporządkowany sposób.

Quizizz to aplikacja nieco inna niż Quizlet. Quizziz is all about quizes – powiedziałabym. Znajdziesz tam quizy na większość tematów, dotyczących wszystkich szkolnych zagadnień. Używając Quizziz możemy zatem ćwiczyć język robiąc quizy, odszukując właściwych odpowiedzi. Duże plusy Quizziz to po pierwsze fakt, że jest atrakcyjny graficznie i świetnie nadaje się na wspólne ćwiczenia w klasie. Jako nauczyciel możesz łatwo stworzyć własny quiz dotyczący twojej lekcji czy materiału, który chcesz przećwiczyć (nieoceniona pomoc przy lekcjach tematycznych po których taki quiz jest świetnym powtórzeniem nowo poznanych faktów) i w atrakcyjny sposób przećwiczyć dany materiał podczas zajęć.

Quizy wykonane i odtworzone na Quizizz wyglądają profesjonalnie i ciekawie. Można włączyć muzykę w tle, automatycznie odliczany jest czas, liczone są punkty. Jedyny minus strony to niedopasowanie pod względem języka polskiego. Polecenia takie jak „zapisz”, „rozpocznij”, na quizziz wyglądają tak: „zapisać”, „rozpoczynać” 🙂 Trochę Kali jeść Kali pić, i to dość kłuje w oczy, bo czasem trzeba się na chwilę zatrzymać i domyślić znaczenia.

Obydwie aplikacje uważam za pomocne i użyteczne w procesie nauczania i uczenia się języka obcego. Natomiast osobiście Quizlet polecam głównie uczącym się (oraz dla nauczyciela jako narzędzie do przekazania uczniom, wspierania ich w procesie nauki w domu), a Quizizz nauczycielom do wspomagania i urozmaicenia lekcji. Każdy z nas natomiast będzie miał inne odczucia, zachęcam więc do przetestowania aplikacji samodzielnie! Gdy wybieramy zestaw dla uczniów warto przyjrzeć się jego jakości i zerknąć czy nie zawiera błędów, wyszukać zestaw naszego wydawnictwa lub stworzyć własny. Staram się zawsze zerknąć na poprawność, niestety nawet w podręcznikach znajduje się spora liczba błędów. Co dwie lub trzy pary oczu to nie jedna:)

Dajcie znać w komentarzach, którą z aplikacji lubicie i dlaczego! Jak używa Wam się płatnego konta Quizlet i czy warto? Której aplikacji używacie częściej?

2 komentarze

Dodaj komentarz