Sprawdź nowe inspiracje na lekcje kulturowe #Thanksgiving!

Lekcje kulturowe to nieodłączna część zajęć językowych, które lubią uczniowie i które lektorzy i nauczyciele prowadzą z wielkim zapałem! Lekcje kulturowe to też świetna okazja do rozbudzenia w uczniach nowej energii i motywacji do nauki, która zwykle spada końcem roku kiedy za oknem jest szaro i zimno. Jako anglistka, co roku w listopadzie prowadzę cykl zajęć dotyczących najhuczniej obchodzonego w Ameryce święta jakim jest Thanksgiving czyli Święto Dziękczynienia. Dlaczego? Ma sens, zawiera aspekt historyczny związany z Ameryką a więc krajem anglojęzycznym, przemyca kwestię wdzięczności, jest mało znane polakom a więc fakty związane ze Świętem Dziękczynienia są zwykle dla uczniów interesujące. Temat ma potencjał lekcyjny i tyle 😉

Początkowo prowadzenie takich zajęć było dla mnie wyzwaniem ponieważ niełatwo było mi znaleźć odpowiednie materiały! Odkąd jednak stworzyłam pakiet materiałów do pracy z młodzieżą (Thanksgiving Pack XL), regularnie prowadzę zajęcia w tym temacie! Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś w temacie tego święta sprawdź mój poprzedni wpis w tym temacie: „Thanksgiving czy friendsgiving?”. Tam też pobierzesz darmowy quiz do druku w PDF.

Dziś przychodzę z inspiracjami 2022!

Darmowe karty warm-up do pobrania oraz linki do materiałów autentycznych wraz z ćwiczeniami!

1 . Pierwsza propozycja to nagranie Walmart dotyczące najbliższych zakupów Thanksgiving i Black Friday. Materiał dla poziomów mocne B2 w górę. Pamiętajcie, żeby włączyć napisy automatyczne, które możecie przesuwać i umiejscowić w najlepiej widocznym dla uczniów miejscu ekranu.

Ćwiczenie jakie proponuję to po prostu obejrzenie materiału i odpowiedzenie na pytanie co ma do powiedzienia CEO firmy Walmart w kwestii zakupów podczas tegorocznego sezonu zakupowego Thanksgiving. Całą kwestię szału zakupowego, który ma miejsce w Ameryce w tym czasie omówiłam w materiałach znajdujących się w Thanksgiving Packu XL. Inspiracje poniżej będą świetnym uzupełnieniem tych treści.

2 . Druga propozycja to nagranie dotyczące podróżowania w okresie Thanksgiving! Dla poziomów B2 w górę, listening task.

Ćwiczenie do nagrania: Poproś uczniów o dwukrotne oberzenie nagrania. Za 1 razem zapytaj o to o czym ono jest i kim są rozmówcy. Za 2 razem poproś o przygotowanie odpowiedzi na poniższe pytania:

 • What is the Thanksgiving season good for according to the people having the conversation?
 • What can people do to prepare for busy airports? (getting to airports early, getting a TSA pre-check, expecting long lines/queues).
 • What is the best time to book a flight for Thanksgiving? (as early as possible, before Haloween)
 • What are the busiest travel periods around Thanksgiving? (the day before and the day after Thanksgiving Day).

3 . Trzecia propozycja to dwie reklamy, które pokazują jak Thanksgiving bywa traktowane przez samych świętujących amerykanów. Pierwsza pokazuje konsumpcyjny wymiar dnia, skupia się na spotkaniach rodzinnych, które często wyglądają „ciekawie”, a druga uderza bardziej w sens wdzięczności i pomocy innym.

Ćwiczenie, które proponuję to poproszenie uczniów o obejrzenie obu reklam i zdecydowanie, które podejście jest im i ich rodzinom bliższe. Czy zastanawiają się nad sensem świąt? Czy organizują spotkania rodzinne? Czy mają dobry kontakt z bliskimi czy raczej (jak w reklamie pierwszej) spotkania po prostu trzeba przeżyć? Poniżej zostawiam listę pytań do tego ćwiczenia. Oprócz konwersacji, możecie poprosić grupę o napisanie krótkiego akapitu na temat konsumpcjonizmu, który panuje w około świątecznych dat w kalendarzu, a który potrafi skutecznie przyćmić pierwotny sens i wymiar święta. To od was zależy na czym się skupicie. Dobierzcie ćwiczenie do waszych grup zarówno w kwestii poziomu jak i tematyki.

Proponowane przeze mnie pytania:

 • Do you care about days once called Holy Days, the holidays we as a society celebrate these days?
 • What days do you and your family celebrate?
 • How do you celebrate? Do you organise parties like in the ad you’ve just watched?
 • What do your family gatherings look like? What do you usually do?
 • Do you have good relations with your relatives? Do you share interests? Do you have topics you like to talk about?
 • Would you rather spend the day like the people in the first ad or focus on helping others and think about things you’re grateful for (like in the other ad)?
 • Do you think it is essential to be grateful? Why/why not?
 • Would you like to have a day like Thanksgiving Day in Poland? Why/why not?

4 . Czwarta propozycja to praca z aktualnymi artykułami.

Artykuł 1: https://holidappy.com/holidays/10-Fun-Facts-About-Thanksgiving

Artykuł 2: https://www.townandcountrymag.com/leisure/a12779428/why-we-celebrate-thanksgiving-facts/

Ćwiczenie do artykułu 1: Wyświetl swoim grupom listę faktów w temacie Thanksgiving. 10 facts about Thanksgiving z artykułu powinny stanowić część z nich. Poproś grupę o zdecydowanie które są prawdziwe a które nie. Następnie udostępnij im link do artykułu (mogą wykonać zadanie na swoich telefonach jeśli tolerujesz taki sposób, możesz też wydrukować artykuł z podaniem źródła i rozdać każdemu kopię) i poproś o przeczytanie i sprawdzenie odpowiedzi. Uczniowie w parach decydują które fakty były prawdziwe. Następnie poproś o zdecydowanie, który fakt jest dla nich najbardziej interesujący i zdecydowanie dlaczego. Praca w parach. Przygotowaną wypowiedź uczniowie prezentują klasie. W ostatnim zadaniu możesz dorzucić link do drugiego artykułu jeśli chcesz by zadanie było szersze i zajęło więcej czasu. Artykuły nadają się też do stworzenia streszczenia, e-maila czy innych form wypowiedzi pisemnej. Można również zaproponować dyskusję w temacie święta na podstawie treści tekstów. Dobierz zadania do charakterystyki Twoich grup.

5 . Piąta propozycja to skorzystanie z mojego gotowego pakietu materiałów dedykowanych szkołom średnim, starszym klasom SP i dorosłym, który stworzyłam z myślą o uniwersalnych i atrakcyjnych materiałach do których mogę wrócić co roku! Sprawdź koniecznie, te materiały polubiło już tak wielu anglistów ! Dostępne pakiety to również wyjątkowy Christmas oraz Easter!

Wszystkie w promocji do 15 listopada! <3

Pakiet zawiera:

 • Prezentację kulturową, opisującą w jaki sposób obchodzi się Święto Dziękczynienie w Ameryce, zawierającą zadania egzaminacyjne,
 • Prezentacje do konwersacji w temacie jesieni oraz Thanksgiving Day,
 • Ćwiczenia gramatyczne w formie prezentacji i w tematyce święta,Karty pracy na czytanie ze zrozumieniem na podstawie przemowy prezydenta,
 • Zadania na czytanie ze zrozumieniem oparte na materiale autentycznym (prezentacja oraz karty do druku),Prezentację do zadania na czytanie,
 • Karty do konwersacji, przeznaczone do druku, uniwersalny materiał do speakingu,
 • Klucze odpowiedzi do wszystkich zadań w formie osobnych plików,quiz z wiedzy o Thanksgiving do druku.

6 . Szósta propozycja to wykorzystanie karty pracy typu warm-up na Thanksgiving, które dla Was stworzyłam. Dwie pierwsze karty są bardziej dla młodszych grup a ostatnia bardzo uniwersalna.

Karty będą świetnym wstępem do materiałów kulturowych Thankgiving od A do Z, które znajdziecie w Thanksiving Packu XL! Z kolei nagrania, które dziś linkowałam świetnie je uzupełnią. Dzięki wszystkim treściom przeprowadzisz cykl kreatywnych zajęć o Święcie Dziękczynienia! Lekcje przećwiczą wszystkie sprawności językowe i zmotywują twoje grupy do nauki języka!

Jeśli pobierzesz materiały i skorzystasz z moich pomysłów, zostaw komentarz, udostępnij materiał innym nauczycielom. Tworzenie to bardzo czasochłonne zajęcie, lajkowanie w social mediach i przesyłanie dalej to małe dziękuję w stronę twórcy <3

Życzę przeciekawych zajęć! Mam nadzieję, że zostaną tu pod wpisem komentarze, ale też na Facebooku dacie znać jakie macie pomysły na tegoroczne zajęcia!

1 komentarz

Dodaj komentarz