Will/be going to/Present Continuous – wyrażanie przyszłości!

Jak to dobrze, że stale w kalendarzu są jakieś wydarzenia, bo muszę przyznać, że dość mocno motywują mnie do pisania!:) Gdy pomyślałam o końcu roku, i o tym co mogłabym dla Was napisać, od razu w głowie miałam formy przyszłe. Nauczmy się zatem tej przyszłości w kilka minut, i zajmijmy się przygotowywaniem listy noworocznych postanowień (kto jeszcze nie zrezygnował z tej corocznej praktyki… 🙂

Przyszłość możemy wyrazić na kilka sposobów. W języku polskim możemy powiedzieć: – Pojadę na narty. – Zamierzam pojechać na narty. – Jadę na narty. Trzy sposoby, trzy różne użycia. W języku angielskim jest podobnie. Zaczynamy?

Kiedy mówisz „pojadę na narty” a kiedy „jadę na narty”? Pojadę, raczej nie jest zbyt pewnym planem. Owszem chcesz, owszem być może to zrobisz, ale kto tam Cię wie! Ale kiedy powiesz „jadę” to sytuacja się zmienia. Ja już jestem pewna, że ty na te narty jedziesz. Jedynie dopytam kiedy:)

W języku angielskim mamy trzy sposoby wyrażenia przyszłości, oto one:

1 . Czas Future Simple, czyli po prostu nasze poczciwe „will”. Za pomocą czasu gramatycznego Future Simple, wyrazimy wszystkie te sytuacje, w których mówimy o planach, które nie do końca są jeszcze dopięte na ostatni guzik, lub jedynie próbujemy przewidzieć co się stanie. Albo wpada nam pomysł do głowy i mówimy, czyli spontaniczne decyzje i postanowienia.

Pojadę na wakacje, mam już dość tego miejskiego hałasu! (dobra, dobra, ale żadnych konkretnych działań nie podjąłeś i nawet nie wiesz czy szef da Ci urlop..). Zrobisz lub nie, masz natomiast pomysł, to już coś:) | Will you help me? (Pomożesz mi?).| I’m so angry, I will never speak to you again! (Jestem taka zła, nigdy już się do ciebie nie odezwę!) | Will you visit me tomorrow? Yes, I will. (Odwiedzisz mnie jutro? Jasne, że tak.)

Poniżej przykład,w którym zobaczycie jak wygląda zdanie z użyciem WILL, czyli jak wygląda zdanie w Future Simple.

A: What will you do tomorrow? B: I think I will go to the seaside. I won’t go shopping because I don’t have much money.

(A: Co robisz jutro? B: Myślę, że pojadę nad morze. Nie pójdę na zakupy bo nie mam zbyt dużo pieniędzy.)

Podział zdania na części, dokładną strukturę zdań i pytań w Future Simple wraz z przykładami i nagraną wymową znajdziecie na tutaj.

2 . Be going to. A to drugi sposób wyrażenia przyszłości. Strukturę „be going to” można porównać do „zamierzam” i chodzi mi tu o sytuacje, które są nieco bardziej przemyślane niż forma WILL.

I’m going to to tell her about it. (Zamierzam jej o tym powiedzieć – podjąłem już na spokojnie decyzję, chociaż wciąż mogę zmienić zdanie). I’m going to pack my bags at the weekend. (Zamierzam się pakować na weekend – ale jak byś się dobrze postarał i mnie przekonał to kto wie.. może pójdę z tobą do kina?) I poniżej konstrukcja zdania:

A: I’m going to watch this film tonight. B: Are you going to eat popcorn too? Mark isn’t going to eat anything unhealthy today so we may eat all the popcorn!

(A: Zamierzam obejrzeć dziś ten film. B: A będziesz jadł popcorn? Marek nie zamierza jeść nic niezdrowego więc możemy zjeść wszystko sami!)

3 . Trzeci sposób to po prostu czas teraźniejszy Present Continuous! Kiedy masz coś zaplanowane na tip top np. zarezerwowany pobyt w hotelu, kupione bilety i umówione spotkanie w teatrze, spokojnie możesz mówić o tych planach w Present Continuous bo są dużo bardziej pewne niż WILL (Future Simple) i be going to. A więc powiesz: I’m going to the cinema tomorrow! (Idę jutro do kina!), I’m leaving on Sunday. (Wyjeżdżam w niedzielę – wszystko postanowione). Poniżej kontrukcja zdania tylko krótko dla przypomnienia, bo pisałam już o Present Continuous.

A: I’m leaving tomorrow! B: Are you? It’s a pity! Are you leaving for good? A: Of course! B: I’m coming with you then!

(A: Jutro wyjeżdżam! B: Tak? Jaka szkoda! Wyjeżdżasz na dobre? A: Oczywiście! B: W takim razie jadę z tobą!

A tu trzy użycia w jednej wymianie zdań: A: Will you come by on your way home? B: I’m sorry, I’m having an importat exam tomorrow and I’m going to learn a lot tonight.

A na podsumowanie oto mój ulubiony przykład na wszystkie trzy sposoby! Zawsze tłumaczę uczniom wyrażanie przyszłości najpierw na tym przykładzie, bo bardzo dobrze pokazuje różnice w znaczeniu!

Twój telewizor właśnie się zepsuł i oznajmiasz rodzinie, że chcesz kupić nowy, bo nie da się obejrzeć meczu. Powiesz: I WILL BUY A NEW TV SET (Kupię nowy telewizor). Spontaniczny plan.

Twój obecny telewizor od jakiegoś czasu nie działa prawidłowo i ciągle się zawiesza. Zdecydowałeś już, że trzeba go wymienić na nowy i zaczynasz się rozglądać za najlepszą ofertą na rynku. Powiesz: I’M GOING TO BUY A TV SET (zamierzam kupić nowy telewizor). Przemyślany wstępnie plan.

Twój telewizor się psuje więc zdecydowałeś, że trzeba kupić nowy. Przejrzałeś ofertę i upatrzyłeś sobie model. W poniedziałek idziesz go kupić. Powiesz: I’M BUYING A NEW TV SET ON MONDAY (w poniedziałek kupuję nowy telewizor). Podjęta decyzja, podjęte kroki, pewny plan.

No dobrze, to co z tymi postanowieniami noworocznymi? W jakiej formie byście je napisali?:) Bo po dogłębnym przemyśleniu, ja stawiam na… WILL! Jaka szkoda, prawda? Też wolałabym, żeby to był Present Continuous i żeby wszystkie te szczytne cele i plany się zrealizowały..

Zapraszam zatem do stworzenia swojej listy postanowień noworocznych na Rok 2020 na jakieś pięknej ozdobnej karteczce!:) Ćwiczymy formę Future Simple! A ja jak zwykle mam mały prezencik tym razem na Nowy Rok, i załączam pdf z zadankiem na grammar practice wyrażanie przyszłości. Oraz pdf z pytaniami do konwersacji w temacie Christmas break!

A czy Wy robicie listy noworocznych postanowień? Udaje Wam się zrealizować plany? Napiszcie w komentarzach!

Nauczyciele! Polecam zrobienie Noworocznej Lekcji, na której przypomnicie uczniom sposoby wyrażania planów na przyszłość. Na początek możecie dać uczniom do przeczytania kopie tekstu z pomysłami na postanowienia noworoczne (tutaj fajny tekst w jęz. angielskim), następnie możecie przedyskutować te pomysły na forum grupy. Następnie przypomnijcie sposoby wyrażania przyszłości (tu można zrobić dodatkowe zadanie gramatyczne), a następnie poproście by wybrali właściwy sposób do zapisania postanowień noworocznych! Na koniec niech stworzą swoją listę postanowień (poprawną gramatycznie) na rok 2020!

Podoba Ci się mój wpis i skorzystałeś z materiałów? Podziękuj zostawiając komentarz i udostępniając innym!:)

14 komentarzy

  • Fajny przykład z telewizorem . Może pomóc uczniom zrozumieć różnice pomiędzy tymi czasami . Też zastosuje podobny na lekcji;) Pozdrawiam i dziękuje za inspiracje

  • Witam. Mam pytanie. Czy następujące zdanie jest poprawne,czy powinien być czas Present Continous. Great news! Robert and Maria are going to get married next month. Pozdrawiam.

    • W przypadku zaręczyn zostawiła bym be going to, ale jeśli podany jest czas i to tak bliski jak następny miesiąc, to użyjemy Present Continuous w znaczeniu „biorą ślub w następnym miesiącu „.

      • Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź. Niestety jest to zdanie bez kontekstu, ale właśnie takie zdania dostaliśmy ze szkoły i teraz się nad tym głowię. Zastanawiam się nad sformułowaniem „Great news!” Czy nie sprawia ono, że powinno być going to? Zapytam jeszcze o jedno zdanie: Peter is throwing a party tonight. Are you coming too? Czy poprawny czas zastosowałam?

          • Mam jeszcze jedno, ostatnie już pytanie. Czy to zdanie jest poprawne: I really have to go now. I am seeing my lawyer at two. Czy nie powinnam zastosować tu „I will be seeing”? Pozdrawiam. M

Dodaj komentarz