Past Simple i Past Continuous czyli jak płynnie mówić o przeszłości!

Nie lubię tłumaczyć zasad gramatycznych ograniczając się do nadania strukturom nazw i wytłumaczenia jak się nimi posługiwać. Najważniejsza jest strona praktyczna i to od niej zawsze zaczynam. Jeśli nauczymy się samych reguł gramatycznych jedynie w teorii, nadal będziemy mieli kłopot z wyborem właściwych struktur w sytuacji komunikacyjnej. Język angielski to nie zwyczajny przedmiot szkolny czy akademicki. Jego celem jest nabywanie wiedzy potrzebnej do trenowania umiejętności praktycznych i życiowych, jedną z których ewidentnie jest umiejętność mówienia w języku obcym. Dzisiaj przypomnę Wam jakich struktur używamy mówiąc o przeszłości i jak łatwo i przyjemnie zapamiętać te struktury. Zajmiemy się czasem Past Simple i Past Continuous. Oczywiście jak to ostatnio zaczynam mieć w zwyczaju – dołączam PDF z b. angażującym zadaniem na speaking trenujący te dwa czasy gramatyczne!:)

Sytuacja komunikacyjna, z którą od razu powinniśmy kojarzyć obydwa czasy przeszłe to np:

Kiedy wczoraj mama weszła do pokoju, grałem na komputerze.

W tym zdaniu jest mowa o czymś co było KIEDYŚ, nie ma nic wspólnego z dniem dzisiejszym, WIEMY KIEDY miało miejsce. W każdej podobnej sytuacji użyjemy właśnie struktur Past Simple i Continuous. Jak będzie zatem wyglądało to zdanie w języku angielskim?

Yesterday when my mum entered the room, I was playing computer games.

! Mówiąc o czynnościach i wydarzeniach przeszłych używamy czasu Past Simple, a jeśli dodatkowo chcemy podkreślić, że czynność trwała jakiś czas, zamiast Past Simple użyjemy jego wersji ciągłej czyli czasu Past Continuous.

! Inaczej mówiąc, w sytuacjach gdy po polsku chcemy powiedzieć o dokonanej czynności: zrobiłam, wzięłam, kupiłam, dostałamPast Simple. Gdy chcemy powiedzieć  o czymś raczej w formie niedokonanej czyli: robiłam, brałam, kupowałam, dostawałam Past Continuous. (Z tym, że musimy pamiętać, że w języku polskim o zakończonych czynnościach możemy czasami powiedzieć w polskiej formie ciągłej jeżeli się one regularnie powtarzały : Kiedy byłam mała oglądałam telewizję wieczorami. i wówczas użyjemy tutaj czasu Past Simple: When I was a child, I watched TV in the evenings.)

Przeanalizujmy poniższe przykłady!

Poszłam do szkoły. – I went to school. Szłam do szkoły  dwie godziny! – I was going to school for 2 hours.

Kupiłam ciekawą książkę. – I bought an interesting book. Kupowałam ciekawą książkę, kiedy zadzwonił telefon. – I was buying an interesting book when my phone rang.

Moja siostra nie zagrała wczoraj na pianine. – My sister didn’t play the piano yesterday. Moja siostra tańczyła i śpiewała. – My sister was dancing and singing yesterday.

Dla wzrokowców obrazek Teach&Sketch poniżej!

Teach&Sketch

Dodatkowo wrzucam dla Was link do wideo historii opowiadanej w tych dwóch czasach. Można poprosić uczniów o wynotowanie kilku lub kilkunastu zdań z użyciem nowej struktury, lub obejrzeć by samemu zobaczyć w jakich sytuacjach można użyć czasu Past Continuous i Past Simple. https://www.youtube.com/watch?v=etvW0FOD_so oraz https://www.youtube.com/watch?v=g-uW_KheiEc

Dla fanów Jasia Fasoli … (ja do nich nie należę xD) Po każdym fragmencie pojawi się zdanie w czasie Past Simple i Past Continuous opisujące to, co się stało. https://www.youtube.com/watch?v=v6PIm2gvDJs

Pakiet ćwiczeń w serwisie e-gramatica, o którym pisałam Wam również tutaj http://elikeenglish.pl/10-miejsc-w-sieci-ktore-skutecznie-pomoga-ci-w-nauce-jezyka-angielskiego/. Link do zadań: https://www.e-gramatica.com/pl/past-simple-continuous/

I na koniec mój PDF ze świetnym ćwiczeniem na speaking, trenującym czasy przeszłe!:) W dokumencie znajdziecie instrukcję do zadania. Oczywiście możecie przeprowadzić je wg własnego pomysłu. Dajcie znać jak wam się podoba! http://elikeenglish.pl/wp-content/uploads/2019/11/Tell-a-story-Past-Simple-and-Past-Continuous.pdf

Już wkrótce mój kilkustronicowy PDF ze ZDANIAMI ćwiczącymi gramatykę (zadania sprawdzone na lekcjach) do pobrania za darmo przy zapisie na newsletter. Dam znać kiedy będzie gotowy!

Zapraszam do innych moich wpisów:

7 komentarzy

Dodaj komentarz