Bajki po angielsku czyli ważne narzędzie językowe + lista!

Jak wiadomo bajki są dla dzieci uczących się języka obcego jednym z najcenniejszych źródeł naturalnego języka mówionego oraz materiałem autentycznym, który wspomaga ich w nauce poprawnej wymowy i ćwiczy ich zrozumienie różnych akcentów i sposobów mówienia. Dla nas rodziców to świetne narzędzie edukacyjne, niech zatem czas spędzony przed ekranem nie będzie zmarnowany!

Dziś chcę się podzielić z Wami tytułami bajek, które uważam za ciekawe, fajne, edukacyjne oraz takie, w których język angielski jest czytelny i zawiera dużo przydatnych codziennych wyrażeń! Niektóre bajki będą cięższe do zrozumienia dla naszych pociech, a inne świetnie nauczą ich nowych wyrażeń w krótkim czasie! Zaczynamy?

Bajki dla maluszków, powiedzmy 2-3 latka:

1 . Peppa Pig. To ,że ta bajka rewelacyjnie spełnia swoje zadanie językowe wie większość z nas. To czy dziecko lubi świnki czy nie, to już kwestia Waszego gustu i upodobań, ale językowo na pewno bardzo dobra, i najlepsza na początek. Język prosty, wyrażenia związane tylko z codziennymi wyrażeniami, znaczenie łatwe do wywnioskowania z kontekstu. Jeśli dziecko później zaczyna naukę języka, to jeśli lubi warto puszczać Peppę również starszym dzieciom, żeby łatwiej było im zrozumieć. (dostępna na Netflix)

2 . Ruby and Max. Bardzo powoli wypowiadane dialogi, kilku bohaterów (głównie dwóch), podstawowe, często powtarzane kilkukrotnie dialogi. Bardzo spokojna bajka, można w trakcie jej trwania dopowiadać coś, lub powtarzać z dzieckiem. (dostępna na Netflix)

….

3 . Hug me (Przytul mnie). Polska bajka na Netflix, ale oczywiście wybieram język angielski!:) Krótkie odcinki bo 5 minutowe, mało dialogów, krótkie, spokojne komunikaty. Polecam w tej grupie wiekowej!

Grupa wiekowa 3< (oczywiście to nasze propozycje, bajki które lubi moja córka, i które uważam za edukacyjne, dobre językowo lub nieszkodliwe 😉

1 . Daniel Tiger’s Neighbourhood. To jedna z naszych ulubionych bajek. Bardzo edukacyjna, w każdym odcinku dzieci uczą się jednej wybranej rzeczy – szanowania innych, mówienia co nas złości, współpracy itp. Duzo w niej muzyki, język bardzo zrozumiały, ładnie wymawiany. Chociaż moja córka już jej nie ogląda, wciąż podśpiewuje wartościowe piosenki, które nauczyła się na pamięć oglądając Daniel Tiger, np. „I want to be with my family!” albo „Sharing may be fun for me too!” (dostępny na Netflix).

2 . Tip The Mouse (Tupcio Chrupcio). Jedna z najbardziej ulubionych. Tupcia Chrupcia wszyscy znamy, a bajka jest przecudna. Piękne wnętrza, piękne widoczki, kolory super, i język rewelacja. (był dostępny na Netflix, obecnie nie mogłam znaleźć, być może chwilowo wycofany?)

3 . Kid-E-Cats (Kociaki). Świetna bajeczka, codzienne sytuacje, mocno podobna do Peppa Pig tylko więcej dialogów, wesoła i śmieszna. Polecam córka bardzo lubi! (dostępna na Netflix).

4 . Lama lama. To kolejna super pozycja. Więcej w niech bohaterów, bo Mała Lama ma dużo przyjaciół i często spędza czas poza domem. Językowo trudniejsza niż Kid-E-Cats i Tiger, ale wcale nie trudna. Bardzo ją lubimy! (dostępna na Netflix).

5 . Treehouse Detectives (Detektywi z domku na drzwie). W każdy odcinku Misie detektywi rozwiązują jakąś zagadkę dotyczącą ich okolicy i innych zwierzątek. Polecam, język minimalnie trudniejszy niż w poprzednim tytule. (dostępna na Netflix).

6 . Tayo the Little Bus. Przyjemna i nie bardzo trudna językowo bajka o małym autobusie Tayo i jego przygodach na drodze. Również bardzo przez nas lubina. (dostępna na Netflix).

7 . Curious George (Ciekawski George). Ostatnio na naszej facebookowej grupie dla rodziców uczących dzieci angielskiego dodałam wpis polecający oryginalne książeczki Curious George, z pięknymi ilustracjami. Bajka równie ciekawa i wesoła. Obowiązkowa pozycja, językowo również bardzo przystępna! (dostępna na YouTube).

8 . Go! Go! Cory Carson czyli Tut, tut! Autka w Pagórkowie. Kolejna wesoła i przyjemna pozycja dla Waszych dzieci. Relacje rodzinne w każdym odcinku 🙂 (dostępny na Netflix).

Mam też listę trochę trudniejszą językowo i ciekawą dla nieco starszych dzieci, i myślę, że opiszę je w drugiej części tego wpisu za jakiś czas. Mam nadzieję, że lista będzie dla Was przydatna! Osobiście bardzo lubię gdy ktoś zbierze cenne informacje w jedną listę i poda mi ją na tacy, bo dziś tyle jest do zrobienia, i szukanie odpowiednich tytułów bajki dla dziecka schodzi na dalszy plan.

Ponieważ nie oglądamy bajek, które bazują na czarach, magii, tytułów takich nie znajdziecie na mojej stronie. Ta lista to tytuły najbardziej lubiane przez moją córkę, która ogląda TV do 45 min dziennie i tylko wybrane treści. Możliwe więc, że niektórych popularnych obecnie tytułów tu nie będzie 😉

Jeśli moja lista Ci się przyda, koniecznie zostaw komentarz tutaj, pod wpisem, i polub mój post na fanpage! <3 Czekamy też na Wasze propozycje i tytuły bajek do obejrzenia! Koniecznie dopisujcie propozycje poniżej pod wpisem dla nas wszystkich do skorzystania! 🙂

Sprawdź inne popularne wpisy:

Jeśli chcesz uczyć dziecko lub pomagać mu nabyć język obcy i chciał/abyś śledzić nasze postępy w dwujęzyczności zamierzonej (o której więcej w zakładce dwujęzyczność zamierzona, oraz poczytać coś w tym temacie, dołącz do grupy mojej strony, na której dzielę się tym co u nas się dzieje i tym co czytamy/słuchamy/robimy w temacie nauki angielskiego!

Chcesz wspierać dziecko w rozwoju językowym/ Obejrzyj wideo!

Jeśli chcesz wprowadzać dwujęzyczność, zapraszam również na spotkania ze mną gdzie wspieram w jej wprowadzaniu! Tak wiele już sytuacji za nami, że jestem przekonana, że mogę pomóc innym oszczędzić czasu i sił.

Nazywam to trochę szkoleniem, trochę wsparciem, a trochę konsultacjami. Chciałabym przeprowadzić Cię od pomysłu i chęci do efektów!

Moja propozycja jest dla Ciebie jeśli:

  • znasz język angielski w stopniu komunikatywnym i chcesz nauczyć dziecko angielskiego najlepszą metodą jaka istnieje na świecie,
  • chcesz rozpocząć przygodę z dwujęzycznością w swoim domu,chcesz uniknąć błędów i oszczędzić sobie pewnych problemów,
  • chcesz skorzystać z mojego doświadczenia i dać się zainspirować,
  • nie wiesz jak zacząć,
  • nie wiesz jak się zmotywować,
  • nie wiesz jak przekonać bliskich,
  • i w końcu: potrzebujesz praktycznych wskazówek i kogoś kto odpowie na Twoje pytania i rozwieje wątpliwości!

Szczegóły znajdziesz tutaj !:)

8 komentarzy

Dodaj komentarz