Do tego wpisu zainspirowała mnie jedna z czytelniczek, która okazała się nie być ani nauczycielem języka angielskiego ani też uczniem szkolnym zdającym angielski na maturze! Wymieniłyśmy kilka wiadomości i dowiedziałam się, że mojego bloga śledzą również uczący się samodzielnie dorośli, co niezmiernie mnie ucieszyło. Oto wpis dla wszystkich, który uczą się lub od zawsze planują nauczyć się angielskiego i nie do końca wiedzą jak dobrze zacząć, żeby plan nie spalił na panewce!
To, że znajomość języka angielskiego jest dziś kluczowa i niezwykle dobrze jest czuć się na tyle wolnym, by móc porozumieć się z ludźmi mieszkającymi w różnych częściach świata pisałam już we wcześniejszym wpisie. Jeśli brakuje Ci motywacji do nauki to ten wpis jest dla ciebie, więc koniecznie zajrzyj najpierw tam! (wpis jest napisany w dwóch językach, spróbuj swoich sił również w przeczytaniu go po angielsku!). Gdy już się zmotywujesz do działania oto co dobrze zrobić później.
Na początek! Zastanów się, który punkt motywacyjnego wpisu, o którym pisałam wyżej jest dla Ciebie najbardziej zachęcający. Który argument za, przemawia do Ciebie najbardziej i dlaczego tak naprawdę chcesz nauczyć się języka. Gdy będziesz dokładnie wiedzieć dlaczego to robisz, będzie to dobry fundament do rozpoczęcia regularnej nauki.
Następnie! Zdecyduj na co chcesz postawić. Komunikacja? Poprawność gramatyczna? Umiejętność zrozumienia ? Umiejętność poprawnego pisania i czytania? Przygotowanie do egzaminu/certyfikatu językowego?
Dziś rozwinę, tylko i aż, pierwsze z zagadnień i napiszę jak zacząć uczyć się angielskiego by móc komunikować się w tym języku jak najszybciej. Nacisk na komunikację. Jesteś gotowy/a na dużą dawkę mega przydatnych wskazówek? To zaczynamy!
Jeśli stawiasz na komunikację nauka powinna polegać na analizie materiałów autentycznych (filmów, nagrań, rozmów, transkrypcji, zasłyszanych konwersacji) i sukcesywnym ich zapamiętywaniu. Powinieneś/naś przyswajać całe wyrażenia, zdania, reakcje oraz uczyć się kiedy co pasuje powiedzieć.
Ważna jest również nauka angielskich kolokacji czyli słów które naturalnie łączą się w pary np. do + homework (nie powiem make homework), spend + money a po polsku spełnić + obowiązek, podjąć + wyzwanie. Nauka osobnych słówek mija się z celem ponieważ możemy nigdy nie wpaść jakie będzie właściwe ich połączenie w pary np. właściwego czasownika z rzeczownikiem. Uczmy się zatem całych wyrażeń: spend money – wydać pieniadze, do homework – zrobić pracę domową.
A teraz zacznij działać!
1 . Zacznij od najprostszych zdań, reakcji, wyrażeń. Najbardziej podstawowe wyrażenia to te codzienne wypowiedzi. Wybierz bajkę, którą najprzyjemniej będzie Ci oglądać jako dorosłemu, i codziennie obejrzyj jeden odcinek kilka razy, notując proste codzienne wyrażenia używane przez bohaterów w założonym przez siebie notatniku. Zwracaj uwagę na to co mówią, jak reagują, jak zmieniają się struktury przez nich wypowiadane. Listę najlepszych bajek do nauki angielskiego na początek znajdziesz tutaj.
To nie żart. Uwierz mi, że to działa. Dorośli często chcą zacząć od seriali, które ich interesują. Chcą by oglądanie było zarówno nauką jak i przyjemnością. To nie takie proste! Żeby oglądanie po angielsku było przyjemnością, zacznij od bajek które wielką przyjemnością może nie są (choć mogą być, jeśli od razu zauważysz jak dużo zapamiętałe/aś już po kilku odcinkach!). A gwarantuję, że któregoś pięknego dnia będziesz mógł/a obejrzeć ulubiony serial po angielsku i z przyjemnością wynotować nowe wyrażenia właśnie z niego!
Jeszcze jedno.. jeśli masz dzieci, proponuję by towarzyszyły Ci w Twoich „bajowych lekcjach”. Zachęcą się do nauki i może pozwolą Ci włączyć sobie ulubioną bajkę właśnie po angielsku? Więcej o nauce poprzez mówienie/czas z językiem w zakładce dwujęzyczność zamierzona.
2 . Do wynotowywanych regularnie wyrażeń codziennie dodawaj alternatywne słownictwo. Bohater kreskówki rzucił zdanie „I really like your new toy!”? Zamień zdanie na kilka sposobów zapisując i powtarzając zdania na głos: „I really like your car/house/dress”, „I don’t like your toy, do you like my toy?” itd. Baw się językiem, pomyśl w jakich sytuacjach można by powiedzieć dane wyrażenie/strukturę.
3 . Na koniec tygodnia usiądź z herbatą i powtarzaj na głos wynotowane wyrażenia oraz przepisuj je w różnych kontekstach sytuacyjnych. Może pamiętasz swoje życiowe sytuacje, w których mogłoby paść takie zdanie? Może Twoje dzieci mogłyby coś takiego powiedzieć? Myśl wrzucając wyrażenia do własnych kontekstów.
4 . W wolnych chwilach przeglądaj strony www, na których znajdują się treści w języku angielskim. Staraj się znaleźć poszczególne słowa lub struktury, które już znasz lub rozpoznajesz i zastanowić się co znaczą w tekście. Jeśli wyrażenie uznasz za przydatne, zanotuj je i zapamiętaj.
5 . Znajdź podcasty, audiobooki dla dzieci w języku angielskim lub po prostu dobry kanał na YouTube. O dobrych do nauki angielskiego miejscach w sieci pisałam tutaj. Koniecznie zajrzyj, jest mnóstwo fantastycznych miejsc by angielskiego uczyć się kompletnie za darmo. Wybierz dzień tygodnia, w którym będziesz słuchać żywego języka a najlepiej rób to codziennie!
6. Znajdź dobre materiały, naturalne słownictwo, które wesprze cię w mówieniu! Słownictwa z filmów i bajek nie znajdziesz w podręcznikach. Jako wsparcie i motywację do mówienia polecam moje autorskie karty tematyczne współtworzone z native speakerem. Pomogą ci mówić poprawnie i naturalnie!
Osłuchanie z melodią i brzmieniem jest niezwykle ważną częścią procesu nauki języków obcych. Najpierw słuchamy, słuchamy i słuchamy. Potem zaczynamy rozumieć. Na końcu uczymy się produkować:) Tylko w tej kolejności! Dlatego nie warto się zniechęcać a lepiej pamiętać, że to nie takie proste, a jednak proste jeśli posiadasz właściwe podejście, wiesz od czego zacząć i wiesz jak to działa – słucham, rozumiem, tworzę. Krok po kroku.
Podobało Ci się? Podziel się, polub, skomentuj i zostaw po sobie ślad tu poniżej!
Potrzebujesz wsparcia? Chciał/abyś się uczyć efektywnie? Ucz się ze mną!
JEŚLI …
- chcesz szybko uporządkować swoją wiedzę i połączyć ją z praktyką,
- chcesz zacząć wykorzystywać to, co już umiesz w praktyce i zacząć mówić,
- chcesz dobrze przygotować się do matury,
- chcesz szybko, sprawnie i praktycznie opanować gramatykę języka angielskiego,
- chcesz uczyć się z materiałami autentycznymi zamiast podręcznika,
- chcesz mieć pewność, że uczysz się z wykorzystaniem efektywnych metod,
- chcesz nauczyć się mówić po angielsku !
- jesteś zmotywowana/y i chcesz działać !
.. to moje wsparcie jest dla Ciebie !!
Polub mój fanpage na Facebooku. Zapraszam Cię też na moje tablice na Pinterest, gdzie stale przypinam przydatne materiały do nauki języka oraz na moje konto na Instagramie.
Sporo ciekawych pomysłów Dorota, rzeczywiście wszystkie opisane przez Ciebie sposoby działają. Sądzę, że w pierwszych miesiącach warto skupić się na nauce słówek i mniej więcej po pół roku próbować rozmawiać w czasie lekcji online. Przy okazji polecę dwie strony z różnymi tekstami po angielsku lingq i repeto . Na obu są różne teksty, opowiadania i dialogi z audio oraz ćwiczenia umożliwiające zapamiętanie słówek. Jeśli chodzi o lekcje online, to sam korzystam bezpłatnych wymian językowych na aplikacji Tandem (uczę polskiego i w zamian mam lekcje francuskiego).
A na czym polega ta aplikacja, którą Pan poleca?
Jest pani nauczycielką, a nie nauczycielem(chyba). Ale jest pani super, dużo pracy włożyla pani w blog itp.
Dziękuję Isia 😉 !
Fajny post. Bardzo przydatne wskazowki. Cieszę się wpadlam na Twój blog. Na pewno jeszcze tu zaglądnę ?
Świetnie, że znalazłaś coś dla siebie! Powodzenia:)