Zdalne nauczanie – jak zacząć i lista narzędzi.

Drodzy nauczyciele! To do Was dzisiaj kieruję mój kolejny przydatny wpis z serii #onlineclassroom na czas pełen wyzwań i innowacji. Napiszę dziś o programach, aplikacjach i platformach, które możecie wykorzystać w waszym nauczaniu zdalnym! Napiszę o tym jednak krótko i treściwie, ponieważ sama poczułam się przytłoczona ilością treści obecnie dostępnych, postanowiłam wybrać kilka narzędzi i zrobić dla Was krótką pomocną listę, z którą szybko wskoczycie w nową formę pracy!

Mnóstwo z Was skorzystało z materiałów zawartych we wpisie z listą przydatnych materiałów online do nauki dla dzieci i uczniów szkoły podstawowej, co bardzo mnie cieszy! Cieszy mnie również, że kilka szkół publicznych wykorzystało już materiały elikeenglish publikując je na swoich szkolnych aktualnościach, dzięki czemu służą i są wykorzystywane!:) A dziś o tym jak przerzucić się z nauczania w szkole na nauczanie zdalne, oto moje sugestie.

1 . Potrzebujemy miejsca gdzie zbierzemy wszystkie nasze informacje, komentarze, materiały i zadania domowe. Miejsca, gdzie uczniowie będą stale mogli wrócić by sprawdzić co dziś zadane, co dziś wysłane i co należy powtórzyć. Oczywiście może to być dziennik, ale ja i tak myślę, że padlet.com to ciekawsze rozwiązanie. Nie będę pisać jak stworzyć taką cudną tablicę (oczywiście obrazki w tle wybieramy sami) bo zajmuje to kilka minut z tym tutorialem wideo, a tutaj nauczycie się w wersji pisanej krok po kroku. Klikajcie i po 5 minatach będzie gotowe! Na tablicy przypniecie wszystko łącznie z dokumentami word/pdf i linkami. Taką tablicę udostępniamy uczniom. Mój pomysł to wpisywanie tutaj tematów z datą, ewentualnego wyjaśnienia. Co ciekawe można włączyć komentowanie, to czy tablica jest tajna itp. Oczywiście są inne alternatywy. Np. Google Docs, OneDrive, Cloud, ale ja obstaje przy tej kolorowej i intuicyjnej formie.

2 . Potrzebujemy też sposobu, w który poprowadzimy lekcję online w razie potrzeby lub regularnie. Jeśli więc musimy np. wytłumaczyć gramatykę i chcemy zrobić to online możemy skorzystać z wielu dostępnych platform.

Osobiście na początek wybieram lekcje live na grupie Facebook oraz konsultacje na Skype meeting bo wydają mi się najprostszymi w obsłudze. Poniżej lista innych dostępnych form prowadzenia lekcji online:

 • Zoom – max 40 min za darmo, wideo konferencje i spotkania online, więcej o tym jak używać Zoom, dowiesz się z wideo. Tu jeszcze świetny poradnik wideo o Zoom po angielsku !
 • Clickmeeting – platforma do tworzenia webinarium. Jak dokładnie zacząć znajdziecie w wideo, a więcej o platformie poczytacie tutaj.
 • Whereby – platforma, która w wersji darmowej pomoże wam przeprowadzić lekcję do 4 osób, można też w trakcie udostępniać materiały.
 • Google Hangouts Meet – platforma googlowa, łatwa więc w sposobie działania, odsyłam was do wersji pisanej i wideo po więcej informacji. Co ciekawe! Mamy możliwość nagrania lekcji, które to nagranie zostanie automatycznie wysłane na twój dysk Google!
 • jitsi – platforma do wideo konferencji dla większych grup – nawet 50 osób!, więcej tutaj.
 • Skype opcja meeting – bardzo prosty sposób na lekcję online. Wchodzimy jedynie w aplikację, klikamy zadzwoń w opcji spotkanie, i wysyłamy uczniom link do dołączenia do lekcji! Uczeń nie musi nawet posiadać konta na skype, potrzebna jest mu tylko aplikacja. Więcej tutaj.
 • Microsft Teams – super, szczególnie dla tych posiadających konta na Outlook. Tworzymy zespół klasowy, mamy zakładki zadania gdzie tworzymy super intuicyjne foldery do których uczniowie sami załączają prace w Word a my je na bieżąco sprawdzamy, edytujemy i odsyłamy. Wideo, zadania, wspólne dokumenty do wglądu i edycji. Link do szkolenia z obsługi na fanpage elikeenglish w jednym z postów.
 • Loom – gdy odkryłam jak działa Loom, wszystkie inne platformy przestały dla mnie lśnić:) Klikam jeden przycisk, i loom nagrywa mój ekran wraz moim wizerunkiem w rogu ekranu (można wybrać sam ekran!). Nagrywam zatem lekcję, np. na podręcznikach w wersji elektronicznej, tłumaczę, wyjaśniam, notuję. Wysyłam link do uczniów. Można utworzyć hasło do nagrania. Proste w obsłudze i niezwykle wdzięczne!
 • lekcja live w grupie na Facebook – można zrobić lekcję live w stworzonej przez nas grupie na Facebooku. Tworzymy prywatną grupę na FB, i tam na żywo prowadzimy lekcję. Uczniowie na bieżąco mogą zadawać pytania i komentować na czacie, co również działa świetnie, i jest jednym z najprostszych sposobów nauczania online.

3 . Narzędzie do skanowania materiału to np. aplikacja Notebloc. Bardzo przydatna bo możemy nią zeskanować np. stronę w podręczniku i wysłać ją na wybraną przez nas platformę.

4 . Przyda nam się narzędzie do ćwiczenia słownictwa czy też innego zakresu materiału. I tu polecam aplikację Quizlet, tym bardziej, że do czerwca 2020 wersja płatna premium dostępna jest dla nauczycieli za darmo (ja już skorzystałam – działający link znajduje się na fanpage elikeenglish w jednym z ostatnich postów). Więcej o tym jak bardzo przydatna jest to aplikacja, łatwa w użyciu i jak łatwo monitorować w niej postępy każdego z uczniów pisałam więcej tutaj, zajrzyj koniecznie!

5 . Jeśli chcemy mieć szybki i wygodny kontakt z uczniami starszymi, szczególnie szkół średnich, możemy wykorzystać grupy na Messangerze. Wystarczy, że jednego z uczniów danej klasy dodamy do znajomych, utworzymy w Messanger grupę, poprosimy ucznia o dodanie reszty klasy, i jeśli nie chcemy mieć uczniów w znajomych wówczas możemy go usunąć, nie wpłynie to na widoczność grupy. W grupach dzieci młodszych, polecam stworzenie grupy na Facebooku lub tablicy na padlet z możliwością komentowania.

6 . Ocenianie uczniów zdalnie nie należy do najprostszych kwestii. Możemy oczywiście utworzyć np. quiz czy test w aplikacji Quizlet, ale przecież nie będziemy mieć pewności, że uczeń nie robi go z podręcznikiem. Myślę, że dobrym sposobem będzie umówienie się z uczniami na video konferencję raz na jakiś czas, gdy jest potrzeba sprawdzenia wiedzy, a poza tym regularne wykonywanie quizów i testów na aplikacjach takich jak Quizlet, które pokazują nam wyniki każdego ucznia procentowo. Masz inne pomysły? Koniecznie napisz w komentarzach pod wpisem, to pomoże innym!

7 . Ważną kwestią przy przejściu na nauczanie zdalne jest pamiętanie o zabezpieczeniu siebie i swojego wizerunku. Poświęćmy zatem chwilę by napisać regulamin grupy na Facebooku czy innej platformie, której zamierzamy używać, by nie przysporzyło nam to żadnych kłopotów i nieprzyjemności. Upewnijmy się, że uczniowie wiedzą, że wasze wideo lekcje są naszą własnością, nie należy ich kopiować, rozpowszechniać i udostępniać osobom trzecim. Jednym słowem zastanówmy się nad kwestią prywatności i danych osobowych.

Dodatkowe materiały do zdalnego nauczania znajdziecie również w Domowej Szkole Pearsona.

Mam nadzieję, że trochę Wam pomogłam zbierając pewne informacje w jedno miejsce. Nie podaję wszystkich możliwych sposobów, aplikacji i platform bo byłoby to niemożliwe, ale zebrałam wam swoją pulę pomysłów w jedno miejsce. Skorzystałe/aś? Udostępnijcie proszę wpis. Pisałam go by pomógł nauczycielom szybko przejść na nauczanie online, mam więc nadzieję, że spełni swoje zadanie.

Jesteś nauczycielem języka angielskiego w szkole średniej? Zapraszam Cię do grupy na Facebooku Nauczyciele angielskiego szkół średnich gdzie będziemy wymieniać się doświadczeniami, formami pracy i materiałami tylko w tej grupie wiekowej!

Polub mój fanpage na Facebooku, zapisz się na newsletter by śledzić wszystkie aktualności, dostawać dodatkowe materiały i być na bieżąco! 🙂 Nie spamuję 🙂 Zapraszam Cię też na moje tablice na Pinterest, gdzie stale przypinam przydatne materiały do nauki języka oraz na moje konto na Instagramie, gdzie 3 razy w tygodniu dodaję nowe kolokacje do nauki na poziomie B2<!

3 Komentarze

 • Doczytałam i jednak ten limit nie jest zniesiony dla wszystkich. Trzeba wypełnić specjalny formularz i jeśli mamy email, który jest powiązany z domeną szkolną (np. edu.pl), a ponadto nasza placówka nie może funkcjonować ze względu na sytuację związaną z wirusem to dopiero możemy uzyskać dostęp do opcji premium, w której jest zniesiony ten limit 40 minut.

 • Na Zoomie zniesiono limit 40 min, wystarczy się zalogować na mailu innym jak gmail.

Dodaj komentarz