Chcesz powiedzieć czym się zajmujesz? Co zwykle robisz, jakie są twoje zwyczaje.. Jak często chodzisz do kina i czy codziennie przeglądasz Facebooka?
Zajęcia regularne, zwyczaje i upodobania, ale również stany stałe jak np. miejsce zamieszkania, wyrazimy w języku angielskim za pomocą struktury czasu Present Simple.
Jestem pewna że wszyscy świetnie znacie tę oklepaną nazwę. Jedna z pierwszych lekcji rozpoczynających rok szkolny na każdym etapie edukacyjnym prawdopodobnie dotyczyć będzie właśnie „Present Simple”. Ciekawe jest, że bardzo często uczniowie szkół (w każdym wieku) „każdego września” zaczynają od nowa angielską gramatykę od tego właśnie czasu gramatycznego. Zaczynając ciągle od początku daleko ciężko dojść, mam więc nadzieję że tutaj pójdzie ci dużo szybciej i zrozumiesz, że czasy to struktury mające ci pomóc przekazać komunikat w języku obcym.
Najlepszym wg mnie sposobem ich zapamiętania jest przećwiczenie nowych struktur tak wiele razy by zakodował je nasz mózg, a następnie sukcesywne dodawanie kolejnych nowych struktur ćwicząc poprzednie razem z nowymi.
Present Simple to nic innego jak sposób wyrażenia teraźniejszości konkretną formą czasownika i zdania, która mówi – uwaga! Teraz mówimy O TYM CO ZWYKLE czyli o tym co dzieje się w naszym codziennym życiu (np. Codziennie pracuję. Nigdy nie myję naczyń. W poniedziałki chodzę na trening.) o tym co po prostu jest jakieś – czyli stany rzeczy (np. Mój kuzyn jest dziwny. Mam 18 lat. Woda jest mokra. Mieszkam w Warszawie) i nasze preferencje (np. Lubię grać w tenisa. Nie znoszę oglądać horrorów).
A więc żeby przekazać tego typu informację naszemu anglojęzycznemu rozmówcy, musimy zbudować zdanie w tzn czasie Present Simple czyli
OSOBA + CZASOWNIK (w bezokoliczniku czyli w formie znalezionej w słowniku spać = sleep) +RESZTA INFORMACJI.
Popatrz na przykłady zdań twierdzących.
Chodzę do pracy. – I go to work.
Wstaję o 7:30 w soboty. – I get up at 7:30 on Saturdays.
Mój pies lubi spać. – My dog likes to sleep.
A teraz przeczenia:
Nie chodzę do pracy. – I don’t go to work.
Nie wstaję o 7:30 w soboty. – I don’t get up at 7:30 on Saturdays.
Mój pies nie lubi spać. – My dog doesn’t like to sleep.
Co zauważyłeś/łaś? Pewnie to, że naszym „nie” jest w zdaniu DON’T/DOESN’T i gdy chcemy zaprzeczyć to po prostu je wstawiamy przed czasownik.
Spójrz na pytania:
Czy chodzę do pracy? – Do I go to work?
Czy wstaję o 7:30 w soboty? – Do I get up at 7:30 on Saturdays?
Czy mój pies lubi spać? – Does my dog like to sleep?
Wystarczy zatem poprzestawiać właściwie elementy zdania,powiedzieć je w innej kolejności by zadać pytanie, powiedzieć coś lub zaprzeczyć. Jak pewnie zauważyłeś/łaś DOES zmienia nam DO gdy mówimy nie o sobie, ani o nich czy o tobie ale o NIM lub NIEJ czyli o 3 osobie liczby pojedynczej. Oprócz tego gdy o takiej osobie mówimy, to do czasownika dopiszemy „S” lub”ES”.
let’s practice! Napisz zatem teraz, cztery zdania mówiące o tym co zwykle robisz, czego nie robisz lub lubisz albo gdzie jadasz w weekendy. Następnie zamień zdania twierdzące, które stworzysz na przeczenia (dodając DON’T lub DOESN’T) oraz na pytania (wstawiając DO lub DOES przed osobę).
Zobacz jak twoje zdania się zmieniają a następnie to samo zrób jeszcze raz ustnie, z min. 10 przykładami czynności które wykonujesz regularnie. Uwierz, to ćwiczenie pozwoli ci zapamiętać jak wyrazić zwyczajne codzienne sprawy poprawnie w języku angielskim!
Uwaga! Po czasownikach tj like, hate, love, prefer będziemy musieli użyć „TO” lub „ING” popatrz na zdania;
I like to swim / I like swimming. (Lubię pływać/lubię pływanie)
I hate to eat pizza / I hate eating pizza. (Nie cierpię jeść pizzy/nie cierpię,nienawidzę jadać pizzę).
Wpadnij też do wpisu Present Continuous, Past Simple i Past Continuous lub Present Perfect
Sprawdź jak uczyć się efektywnie i naturalnie czytając jeden z najpopularniejszych wpisów !
Krótko zwięźle i na temat.. Najlepsza forma nauki to czytanie wlasnie twojego bloga.. Szybko można zrozumieć o co chodzi i jak tworzyć zdania bez zbednej teorii. Super?
Krótko i zwięźle i na temat to właśnie mój cel , dziękuję Edyta za przemiły komentarz 🙂
Świetnie wytłumaczone, te proste ćwiczenia są najbardziej uniwersalne, w końcu tak właśnie działa nasza pamięć. ?
Zgadza się ! Dlatego na początku warto zacząć od najprostszych przykładów. Powodzenia w nauce 🙂